Mojżesz polskiej ziemi

ks. Paweł Łazarski

publikacja 03.03.2013 16:00

Pierwsze nabożeństwo przy relikwiach św. Jacka była najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia uroczystości obchodzonych w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego. W Katowicach dominikańskiemu świętowaniu przewodniczył abp senior Damian Zimoń.

Mojżesz polskiej ziemi Pierwszemu nabożeństwu ku czci św. Jacka, które odbyło się zaraz po uroczystej Mszy św., przewodniczył abp senior Damian Zimoń ks. Paweł Łazarski/GN

Niedziela była ostatnim dniem uroczystości obchodzonych w parafii Przemienienia Pańskiego z okazji przyjęcia relikwii św. Jacka. W tym dniu, podczas procesji rozpoczynającej Mszę św., relikwie wniosły do kościoła przedstawicielki Zespołu Charytatywnego i Domowego Kościoła z dominikańskiej parafii. Abp senior Damian Zimoń, który przewodniczył liturgii, zaraz po wejściu do świątyni, przy ołtarzu, ucałował relikwie.

Podczas homilii przypomniał życiorys św. Jacka pochodzącego ze śląskiego rodu Odrowążów z Kamienia Śląskiego. Zaznaczył, że w okresie kiedy żył św. Jacek dominikanie byli pierwszym zakonem prowadzącym intensywną działalność kaznodziejską i duszpasterską na terenie Polski. - Mojżeszem na polskiej ziemi był św. Jacek - powiedział abp Zimoń nawiązując do czytań z niedzielnej liturgii słowa.

Zwrócił też uwagę na problem powierzchowności chrześcijaństwa w Polsce tamtych czasów. Stąd założenie przez św. Jacka sieci klasztorów w Polsce i okolicznych krajach pomogło w misji ewangelizacyjnej na tych terenach. - Kiedy św. Jacek umierał 15 sierpnia 1257 r. chrześcijaństwo było już inne nie tylko w Polsce, ale i w wielu okolicznych stronach - zaznaczył doniosłość jego dzieła abp Zimoń.

Arcybiskup wspomniał też pielgrzymkę metropolii katowickiej do Rzymu i do bazyliki św Sabiny, gdzie św. Jacek przyjął habit dominikański z rąk samego św. Dominika. - Metropolitalne Święto Rodziny jest jednym z owoców tego pielgrzymowania - dodał abp Senior.

Po Mszy św. miała miejsce instalacja liturgicznego nabożeństwa do św. Jacka przy jego relikwiach, czyli pierwsze wspólne nabożeństwo "jackowe" w tym kościele. Na zakończenie niedzielnych modlitw każdy kto chciał mógł również ucałować relikwie. Przed wejściem do kościoła wiele osób skorzystało z takiej okazji. Byli wśród nich i ci, którzy wychodzili z kościoła, jak również osoby, które akurat przychodziły na kolejną Mszę św.

Od tej pory w każdą środę będzie można wziąć udział w takiej modlitwie. Wszystkie nabożeństwa będą połączone z możliwością oddania czci relikwiom św. Jacka.