Wyśpiewali Triduum

ks. Paweł Łazarski

publikacja 24.02.2013 07:30

Chorał, dawne śpiewy łacińskie i ich polskie przekłady, geneza i przebieg liturgii Triduum Paschalnego. A na zakończenie panel dyskusyjny o roli Akademii Muzycznej i Kościoła w edukacji muzycznej. W Katowicach odbyły się warsztaty muzyki liturgicznej.

Wyśpiewali Triduum Opat tyniecki o. Bernard Sawicki OSB przedstawił tradycje chorału benedyktyńskiego ks. Paweł Łazarski/GN

Dwudniowe warsztaty po raz pierwszy wspólnie przygotował Ośrodek Liturgiczny Ruchu Światło-Życie w Chorzowie oraz Katedra Organów i Muzyki Kościelnej i Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Odbywały się w sali teatralnej Domu Studenta należącego do Akademii. Jak powiedział ks. Bartosz Zygmunt, moderator Ośrodka Liturgicznego, inna sala nie pomieściłaby tak wielkiej liczby chętnych. Organizatorzy dwukrotnie musieli zamykać internetowy formularz zgłoszeń do udziału w warsztatach z powodu braku miejsc. W sumie uczestniczyło w nich ok. 130 osób z całej Polski, czyli 3-krotnie więcej niż na początku zakładano.

Od piątku do soboty uczestnicy warsztatów "Tradycja i praktyka wykonawcza Triduum Paschalnego" mogli usłyszeć m .in. jakie są podstawy emisji głosu, jak prowadzić chóry i schole. Dowiedzieli się także, jak ma wyglądać muzyka instrumentalna w liturgii Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Ks. Bartosz Zygmunt przypomniał słuchaczom istotę obrzędów liturgicznych w tym czasie. Natomiast opat tyniecki o. Bernard Sawicki OSB zaprezentował tradycje chorału benedyktyńskiego w kontekście Triduum Paschalnego. Konkretne propozycje śpiewów na ten czas przedstawili Krzysztof Dudzik i Łukasz Szmigiel. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał także specjalny śpiewnik na Triduum Paschalne. Wśród prowadzących zajęcia byli tak znaczące postacie jak: prof. Julian Gembalski, prof. Iwona Melson, ks. prof. Antoni Reginek, prof. AM dr hab. Władysław Szymański.

Choć poruszane tematy mogły być trudne dla laika, to jednak uczestnicy doskonale się w nich odnajdywali. Podsumowaniem dwóch dni zajęć był panel dyskusyjny, podczas którego prowadzący wykłady, do których dołączył dr Wojciech Stępień, próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest rola Akademii Muzycznej i Kościoła w zakresie edukacji muzycznej i jakie są możliwości współpracy.

Według zgodnej zapowiedzi obu organizatorów, kolejne wspólne warsztaty Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło-Życie w Chorzowie i Akademii Muzycznej w Katowicach to tylko kwestia czasu.

Więcej na temat warsztatów "Tradycja i praktyka wykonawcza Triduum Paschalnego" w 9 numerze katowickiego "Gościa Niedzielnego".