Finanse mają być transparentne

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 06.02.2013 13:51

Marszałek województwa przygotowuje kolejną kontrolę w Kolejach Śląskich.

Finanse mają być transparentne Koleje Śląskie w swojej kampanii wizerunkowej zapewniały, że są "pewnym" środkiem transportu ks. Paweł Łazarski/GN

Jak podaje biuro prasowe marszałka Mirosława Sekuły, trwają prace przygotowawcze do audytu finansowego w Kolejach Śląskich. Jego wyniki mają zostać podane do informacji publicznej. Z efektami prac kontrolerów będą mogli zapoznać się nie tylko radni Sejmiku Województwa Śląskiego, lecz także mieszkańcy.

Planowany termin zakończenia prac to marzec bieżącego roku. – Najważniejsze jest to, by wszyscy pasażerowie i mieszkańcy województwa śląskiego mieli pełną wiedzę nie tylko na temat przyczyn niepowodzenia startu Kolei Śląskich, ale i sytuacji finansowej przewoźnika. Uważam, że i w tym zakresie musimy być transparentni – mówi M. Sekuła. Marszałkowi zależy również na tym, by uniknąć spekulacji pojedynczymi kwotami, które – jego zdaniem – powinny być poparte szeroką wiedzą na temat sytuacji budżetowej spółki.

Od 9 grudnia spółka Koleje Śląskie przejęła obsługę wszystkich połączeń kolejowych komunikacji pasażerskiej w województwie. Już od pierwszych dni przewoźnik borykał się z problemami z realizacją założonego rozkładu jazdy. By zapewnić ciągłość połączeń, została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Początkowo przez kilka dni dotyczyła ona ok. 90 stałych połączeń, potem została zmniejszona do ok. 60. Na pozostałych ok. 605 (suma z dni roboczych i wolnych) połączeniach kursowały pociągi Kolei Śląskich.

Od końca minionego roku liczba linii zastępczych spadła do 10 na liniach Czechowice-Dziedzice–Pszczyna–Rybnik–Wodzisław Śląski. Od 10 stycznia na wszystkie połączenia wyjechał tabor kolejowy.

W połowie grudnia 2012 r. Zarząd Województwa Śląskiego podpisał z Przewozami Regionalnymi roczną umowę na obsługę przewozów na 5 tzw. liniach stykowych, łączących sąsiadujące województwa. Przewozy Regionalne przejęły od Kolei Śląskich obsługę 5 tras: Częstochowa–Radomsko (Łódź), Częstochowa–Kielce, Kędzierzyn-Koźle–Gliwice, Strzelce Opolskie–Gliwice, Kędzierzyn-Koźle–Racibórz. W ten sposób Koleje Śląskie zyskały rezerwę taborową na obsługę połączeń wewnątrz województwa.

Obecnie Koleje Śląskie realizują przewozy na ok. 450 połączeniach w dni robocze oraz ok. 300 w weekendy.