Muzeum na 75 proc.

Ks. Paweł Łazarski

publikacja 31.12.2012 14:00

W roku 2013 będzie oddana do użytku nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Pomimo różnych problemów, budowa trwa i jest ukończona w ok. 75 proc.

Muzeum na 75 proc. Teren wokół nowej siedziby połączy historię tego miejsca z nowoczesnością ks. Paweł Łazarski/GN

Budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego miała się skończyć 7 marca 2013 r.  Z powodu ruchu górotworu odbędzie się to jednak najwcześniej na początku maja. Doliczając potrzebny czas na techniczny odbiór budynków, otwarcie będzie możliwe we wrześniu. Wykonawca inwestycji chce dodatkowych 13 mln zł, bo musiał zabezpieczyć teren, którego stan mógł zagrażać nowym i zabytkowym budynkom. – Wymagało to gigantycznej pracy geotechnicznej, polegającej na wykonaniu kilkudziesięciu kilometrów wzmocnień w postaci gwoździ gruntowych, palisad, wzmocnień całej powierzchni górotworu – poinformował Grzegorz Tymich, szef kontraktu z firmy Budimex SA, która jest generalnym wykonawcą.

Powstająca na terenie dawnej KWK „Katowice” nowa siedziba muzeum będzie połączona z zabytkowymi, przemysłowymi obiektami, które zostaną wykorzystane jako przestrzeń wystawiennicza. Ich obecność także podwyższa końcowy koszt całej inwestycji. W planach budynek dawnej łaźni ma mieścić działy archeologii, etnografii i historii. Wieża ciśnień przeznaczona będzie do pokazania przekrojów geologicznych Górnego Śląska. Stolarnia ma stać się  rajem dla dzieci i młodzieży. Powstanie w niej aranżacja pracowni pisarskiej Alfreda Szklarskiego. Teren pokopalniany do 2020 r. ma stać się zieloną atrakcją dla całego miasta, z restauracją i ścianką wspinaczkową.

W nowym muzeum stałe wystawy będą stopniowo otwierane już od jesieni. Wystawa poświęcona historii Górnego Śląska, na której temat toczy się wiele burzliwych dyskusji, ma być otwarta najwcześniej pod koniec roku. Pod wpływem debaty trwają prace związane z ewentualnymi zmianami w scenariuszu. Mimo to, podjęto przygotowania do jej otwarcia zgodnie z pierwotnym scenariuszem.

Budynek nowego muzeum jest już zamknięty w stanie surowym. Robi imponujące wrażenie – to podziemny gmach o kubaturze 90 tys. m sześc. Zgodnie z projektem, jego dach zostanie zasypany, a na zewnątrz zostanie tylko 6 potężnych świetlików z hartowanego szkła, dzięki którym nie zabraknie naturalnego światła pod ziemią.

W środku, poza salami wystawowymi, będą: sala widowiskowa na 350 miejsc, biblioteka, pracownie muzealne, magazyny zbiorów, 3-poziomowy garaż podziemny na 360 miejsc i pomieszczenia techniczne gwarantujące zbiorom odpowiednie warunki do przechowywania.