F-16 nad Katowicami

Joanna Juroszek, Przemysław Kucharczak

publikacja 09.11.2012 13:21

W niedzielę 11 listopada na mieszkańców stolicy województwa śląskiego czekają patriotyczne atrakcje.

F-16 nad Katowicami F-16 w bazie w Łasku Henryk Przondziono/GN

Oficjalne uroczystości  rozpoczną się o godz. 9 odsłonięciem tablicy przy ul. Warszawskiej 1, poświęconej Konstantemu Wolnemu, pierwszemu marszałkowi Sejmu Śląskiego. Jej fundatorem jest Rada Izby Notarialnej w Katowicach. Od godz. 10 przed archikatedrą Chrystusa Króla wystąpi Orkiestra KHW SA KWK "Staszic" pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego oraz chór uczniów X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zaraz po koncercie, o godz. 10.30, w archikatedrze abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny. Do uroczystej oprawy muzycznej zaproszono Chór Filharmonii Śląskiej. Po zakończeniu Mszy świętej wierni przejdą na plac Bolesława Chrobrego, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się kolejna część obchodów 11 listopada. Na miejscu swój koncert da Orkiestra Sił Powietrznych, odbędzie się pokaz umiejętności psa tropiącego i robota wspomagającego śląskich policjantów. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, ok. godz. 13.15 nad placem przelecą samoloty F-16. Organizatorzy zaplanowali także prezentację sprzętu oddziału prewencji śląskiej policji oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Na godz. 14. na świętowanie Dnia Niepodległości zaprasza natomiast Stadion Śląski w Chorzowie. W programie jest m.in. wspólne odśpiewanie o godz. 15 hymnu i wspólne zdjęcie, zrobione ze zwyżki strażackiej, występy orkiestr dętych i mażoretek oraz pokazy musztry i wystawa militariów.

F-16 nad Katowicami   Tablica upamiętniająca Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, już zawisła na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 w Katowicach. Zostanie odsłonięta 11 listopada Joanna Juroszek Z okazji święta Śląski Urząd Wojewódzki proponuje nocne zwiedzanie swojego potężnego budynku. Odbędzie się ono z wyprzedzeniem, bo już w nocy z 9 na 10 listopada. Zwiedzanie zacznie się w piątek o godz. 18 i potrwa do godz. 2 w nocy w sobotę. Na zwiedzających będzie czekać kilkunastu przewodników. Poprowadzą gości m.in. do dawnego mieszkania przedwojennego wojewody Grażyńskiego (dziś są tam gabinety wojewodów), a także do umieszczonych pod budynkiem schronu, skarbca i basenu, który chronił skarbiec. Zwiedzający wyjdą na zewnątrz tunelem.