Modlitwa i Gangnam Style

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 26.10.2012 18:50

Szkoła salezjańska w Świętochłowicach ma już 20 lat!

Modlitwa i Gangnam Style Lekcja religii Marta Sudnik-Paluch/GN

Zaczynali jako technikum przejęte od podupadających Zakładów Urządzeń Technicznych „Zgoda”. To nie spodobało się związkom zawodowym działającym w ZUT, które do końca o szkołę walczyły. Atmosfera była niezbyt przychylna. Mimo to salezjanie starali się, by placówka jak najlepiej odpowiadała potrzebom edukacyjnym regionu. Dlatego oprócz technikum w ciągu dwóch dekad działalności powstało jeszcze liceum i gimnazjum. Obecnie tylko w szkolnej kaplicy można znaleźć ślady dawnych kierunków zawodowych, takich jak technik technologii drewna o specjalności meblarstwo czy stolarz. To właśnie uczniowie tych klas wykonali jej całe wyposażenie.

Obecnie w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych "Don Bosko" uczy się 430 uczniów. – Co jest wyjątkowego? Wszyscy się znamy i czujemy jak w rodzinie – przekonuje Oliwia Malina. Ta wspólnota przynosi czasem zaskakujące efekty. Uczniowie nie tylko razem się modlą, ale także tańczą na dużej przerwie. – Do dwóch utworów sami wymyślili układy choreograficzne – podkreśla z dumą ks. Andrzej Rolnik, dyrektor szkoły. Z głośnika płynie skoczna muzyka, także popularny w ostatnim czasie "Gangnam Style" południowokoreańskiego rapera PSY, a uczniowie podrygują w jej rytm. Razem, bez wyśmiewania się wzajemnie czy oceniania.

Młodzież każdy dzień rozpoczyna wspólną modlitwą i „myślą dnia”. – To słowo, które kierujemy do naszych podopiecznych jak ks. Bosko, który każdego wieczora zbierał chłopców i po modlitwie miał dla nich „buona notte” – słówko wieczorne – wyjaśnia ks. Rolnik.

W szkole funkcjonują liczne koła zainteresowań, m.in. z kilku dyscyplin sportowych. – Mamy też Salezjański Wolontariat Misyjny. Każdego roku kilka osób wyjeżdża na wakacje na misje, np. by pomóc w budowie szkoły – mówi Agnieszka Dikta, uczennica I klasy liceum.

– Nauczyciele są w porządku – uśmiecha się Bartosz Buszka, uczeń IV klasy technikum. – Zależało mi na tym, żeby mieć zawód po szkole średniej, a salezjanie cieszą się bardzo dobrą renomą. 

– Każdego roku musimy dużą część kandydatów odrzucić, ponieważ nie mamy aż tylu miejsc. Możemy wybierać tych najlepszych. Jednocześnie zawsze staramy się przyjąć dwóch, trzech uczniów, którzy pochodzą z trudnych rodzin, by dać im szansę na lepsze życie – zaznacza ks. Rolnik. 

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w sobotę o 9.30 Mszą św. w kościele pw. św. Józefa w Świętochłowicach.