Wpadliśmy na kielicha

Przemysław Kucharczak

publikacja 18.09.2012 16:12

Hala główna dworca PKP w Katowicach zostanie otwarta 30 października. Zobacz ją.

Wpadliśmy na kielicha Na nowym dworcu stoi już 13 kas Przemysław Kucharczak/GN

Zrobiliśmy tam zdjęcia, m.in. 16 odlanym na nowo, betonowym "kielichom".

Kto znał stary dworzec w Katowicach, może mieć chwilami problemy, żeby po 17 miesiącach przebudowy rozpoznać, w którym miejscu dawnej głównej hali się znajduje. Od 30 października pasażerowie będą mogli tu skorzystać z poczekalni, punktów informacyjnych, toalet, szatni. Gotowych jest 13 kas biletowych. Czy nie przygotowano ich za mało? Okaże się. Będzie tu też 31 punktów handlowo-usługowych, m.in. bar szybkiej obsługi McDonald’s, kawiarnia Starbucks, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka. Nie zabraknie ruchomych schodów i chodników. Wkrótce zacznie się budowa ruchomych schodów i wind dla niepełnosprawnych w przejściu wiodącym na perony. Na starym dworcu schody ruchome teoretycznie też były, tyle że przez ostatnich kilkadziesiąt lat stały sobie nieruchomo.

Betonowe „kielichy” starego dworca, których niektórzy na Śląsku bardzo zaciekle bronili jako przykładu „brutalizmu” w architekturze, zostały przez ciężki sprzęt brutalnie zburzone. W ramach kompromisu budowlańcy wznieśli tu jednak 16 nowych kielichów. Nie są już, co prawda, oryginalną pamiątką po XX wieku, ale przynajmniej wyglądają tak samo, jak tamte.

Na przełomie grudnia i stycznia ma zostać otwarty podziemny dworzec autobusowy na placu Szewczyka. W drugim kwartale 2013 roku mają być też gotowe przyklejona do dworca Galeria Katowicka i podziemny parking na 1200 samochodów.