Na początek: o czym rozmawiać?

publikacja 05.09.2012 12:22

Synod diecezjalny ma być miejscem rozmowy i dyskusji o Kościele. Bez wątpienia. Pytanie tylko, co to znaczy "rozmawiać o Kościele"? Nawet lokalnym? Zapraszamy do rozmowy.

Na początek: o czym rozmawiać? To miejsce - jak napisano w dziale "idea strony" - nie jest ścisłym forum synodalnym. Zapraszamy do rozmowy wszystkich, Kościół jest jeden. Powtórzę: otrzymaliśmy zapewnienie, że dyskusje prowadzone w tym serwisie nie będą ignorowane. Józef Wolny/ Agencja GN

Z rozmowy ogólnej nic nigdy nie wychodzi, poza bałaganem. Tym bardziej przy tak wielkiej skali tematów. Dlatego niedawno rozesłano ankiety z propozycjami tematów do przedyskutowania. Zanim do prowizorycznego Sekretariatu Synodu spłyną odpowiedzi warto zastanowić się: co jest szczególnie ważne dla funkcjonowania Kościoła, co mniej? Co cieszy, co doskwiera, co trzeba koniecznie zmienić?

Tematów może być wiele. Począwszy od ewangelizacji, przez formację wszystkich członków Kościoła, funkcjonowanie grup i ruchów, parafie... to tylko część wymiaru wewnętrznego. Co z kwestią finansową, prawną, z relacjami na zewnątrz?

Nie chcę proponować drugiej ankiety. Proszę o propozycje tematów, które uważacie za ważne.

To miejsce - jak napisano w dziale "idea strony" - nie jest ścisłym forum synodalnym. Zapraszamy do rozmowy wszystkich, Kościół jest jeden. Powtórzę: otrzymaliśmy zapewnienie, że dyskusje prowadzone w tym serwisie nie będą ignorowane.