Nikt nie jest Munhausenem

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 26.05.2012 15:56

Jesteśmy społeczeństwem w kryzysie. Nie uda nam się go pokonać bez Boga, to tak, jakby wyjść w Alpy bez zabezpieczenia.

Nikt nie jest Munhausenem Z okazji XXI Sympozjum Naukowego zostało przygotowane specjalne wydawnictwo, w którym opublikowane zostały wygłoszone referaty. Marta Sudnik-Paluch/GN

Prof. Krzysztof Wielecki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego w swoim wykładzie zastanawiał się, czy możliwe jest budowanie więził społecznych bez wiary w Boga oraz traktowanie sfery transcendencji i sacrum jako "umowy społecznej". – Historia zna tylko jeden przypadek podniesienia samego siebie bez punktu oparcia – barona Munchausena, który siebie i konia wyciągnął z bagna ciągnąc się za swój płaszcz. Nikt tego nie powtórzył. Natomiast współczesny człowiek wierzy, że punkt oparcia może znaleźć sam w sobie – przekonywał. Tymczasem jedynie Bóg może dać nam oparcie, a wiara w Niego nadaje ostateczny sens wszystkim działaniom człowieka.

Drugi dzień XXI Piekarskiego Sympozjum Naukowego odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Spotkanie rozpoczął koncert chóru Halka, który przypomniał tradycyjne śląskie pieśni. Zebranych powitał prezydent miasta Stanisław Korfanty oraz abp Wiktor Skworc. Głos zabrał także abp senior Damian Zimoń, który zachęcił organizatorów i prelegentów, by myśląc o przyszłorocznej edycji zwrócili uwagę na książkę "Wolny człowiek – wolny naród". Jest ona poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu i utworzonej przez niego Niezależnej Chrześcijańskiej Służbie Społecznej.

Pierwsza sesja Sympozjum odnosiła się do rodziny żyjącej w kontekście społecznym. Prof. Wiesław Gumuła, wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, swoją prelekcję poświęcił problematyce kryzysu gospodarczego. Skutki jego oddziaływania analizował z perspektywy rodziny czy miasta.

Wyzwania stojące przed Kościołem, wymuszone przez procesy zmiany tradycyjnego modelu rodziny we współczesnym świecie były tematem wykładu ks. dr hab. Antoniego Bartoszka. Rozpoczął on drugą sesję poświęconą rodzinie i wspólnocie w ujęciu teologicznym.  Natomiast przedstawiciele: Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przedstawili spojrzenie na rodzinę z perspektywy własnego wyznania. Na zakończenie podsumowania całego Piekarskiego Sympozjum Naukowego dokonał ks. prof. Andrzej Żądło.

Nikt nie jest Munhausenem   Koncert Chóru Halka rozpoczął drugi dzień Piekarskiego Sympozjum Naukowego. Marta Sudnik-Paluch/GN