60 km w nocnej pielgrzymce

Przemysław Kucharczak

publikacja 24.04.2012 15:40

W nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich do Częstochowy przeszło 130 młodych ludzi. Cały ten morderczy dystans (ponad 60 kilometrów) pokonali w kilkanaście godzin.

60 km w nocnej pielgrzymce Świt - można wyciągnąć aparaty fotograficzne Michał Starzyk

Ruszyli już po zmroku w sobotę 21 kwietnia, po Mszy św. w piekarskiej bazylice. Około godziny 13. w niedzielę 22 kwietnia dotarli do Częstochowy.

Prawie wszyscy uczestnicy pielgrzymki "Na przekór" są młodzi, jest wśród nich wielu studentów i uczniów. Pochodzą z różnych miast Górnego Śląska, a nawet z jeszcze dalszych stron. – Pielgrzymka jest oddolną inicjatywą osób świeckich, choć ze względów duszpasterskich współpracujemy z Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów, oraz Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego – poinformował nas Karol Kloc, jeden z organizatorów „Przekornej pielgrzymki”. – Pielgrzymka ma charakter ewangelizacyjny: biorą w niej udział nie tylko wierzący, ale również osoby które nie mają na co dzień kontaktu z Kościołem. Jest to dla nich dobra okazja by porozmawiać z kapłanem lub skorzystać z sakramentów. Nie jest to jednak obowiązek, a do udziału w nocnej pielgrzymce zapraszamy wszystkich, niezależnie od ich motywacji – relacjonuje.

Jak co roku pielgrzymi modlili się za prześladowanych chrześcijan, tym razem byli to chrześcijanie z Nigerii. O godz. 13. odpoczęli i coś zjedli w „Dolinie Miłosierdzia” w Częstochowie, po czym weszli na Jasną Górę i o 15.30 w Kaplicy Różańcowej (obok Kaplicy Cudownego Obrazu) wzięli udział w Mszy świętej.

Na swoim facebookowym profilu pielgrzymi w zachęcający sposób się zwoływali. Wpis z 16 kwietnia: „Jeśli znacie kogoś, kto ma uprawnienia do kierowania ruchem drogowym i może iść z nami, to chętnie go przygarniemy za bigos i herbatę ;-)”. I z 18 kwietnia: „Miło nam poinformować, że jest nas już 100 osób (oficjalnie zgłoszonych ). Jednak jest dużo odważnych osób. Ci, którzy się jeszcze nie zgłosili, powinni to zrobić prędko. P.S. szukamy dalej kierujących ruchem - podbijamy stawkę i do bigosu i herbaty, dorzucamy chleb oraz banana ;-)”.

Autorem najkrótszej relacji z pielgrzymki jest „Misiek Uderzinho”:

‎"0-10km Spacerek ^^

10-20km Mówcie mi Robert Korzeniowski

20-25km Pielgrzym Like a boss :D

25-30km Coś tak dziwnie w stopie czuję... Ale i tak jestem hardcorem! :)

30-40km Nobody said it was easy...

40-50km JEZU! DLACZEGO?!?! DOBIJCIE MNIE, JEŚLI MACIE SERCE!

50-55km Mamo, tato, wiedzcie, że bardzo was kochałem... Pamiętniki spalcie, ubrania rozdajcie biednym...

55-60km Umieram... Jeszcze człowiek głupi sam się na to pisał! gdzie ja stałem, gdy Bóg rozdawał rozum?

+60km (ostatnie km)

NIGDY WIĘCEJ NIE POPEŁNIĘ TEGO SAMEGO BŁĘDU!!!

Po wszystkim w pociągu... TO CO? ZA ROK ZNÓW IDZIEMY WSZYSCY? :D"


Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śl. do Częstochowy '2012
pallottitv