Tychy zmieniły się w Emaus

mr/ksas

publikacja 22.04.2012 21:11

Domowy Kościół, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, zgromadził się 22 kwietnia na Wielkanocnym Dniu Wspólnoty „Emaus” w parafii bł Karoliny Kózkówny w Tychach.

Tychy zmieniły się w Emaus Mirosław Rzepka

Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Zachęcał zebranych, by byli ludźmi pokoju, bo pokój to pierwszy dar Zmartwychwstałego. „Współczesna kultura zdaje się nam wmawiać, że samym chlebem żyje człowiek, stąd oferta, pozwalająca zaspokoić wszystkie pragnienia człowieka, oprócz duchowych” - mówił arcybiskup. Zauważył, że mieszkańcom Europy potrzebna jest znajomość Pisma Świętego, które jest źródłem nowej nadziei.

„Biblia jest Księgą życia dla Kościoła Domowego. Kościół bowiem rodził się i wciąż się rodzi ze słowa Bożego. Jego głoszenie, słuchanie i zachowywanie, decyduje o żywotności i dynamizmie Kościoła” – powiedział metropolita katowicki, nawiązując do obchodzonej tego dnia Niedzieli Biblijnej. Podkreślił, że Biblia nie tylko jest Księgą żywych, ale jest Księgą życia. „Biblia jest dla poszczególnych ludzi Księgą życia – życia wiecznego. Zawiera bowiem słowa prawdy prowadzącej ku życiu w domu Ojca w niebie” – wyjaśnił.

Abp Skworc stwierdził, że Biblia jest także Księgą życia doczesnego. „Zawiera bowiem na swoich kartach mądrość życiową. Daje odpowiedź na pytanie jak żyć, aby już w życiu ziemskim znaleźć radość, pokój, wiarę, nadzieję i miłość”. Dodał, że Biblia jest Księgą życia, gdyż uczy jak wznosić budowlę życia, by nie runęła pod wpływem różnych żywiołów, lecz stała się przybytkiem Boga samego.

„Ponieważ słowo Boże jest żywe i skuteczne, dlatego tak bardzo potrzebna jest znajomość Pisma Świętego dla ludzi i ludzkich wspólnot oraz społeczeństw. Wszędzie konieczne są człowiekowi dobra duchowe i materialne oraz poczucie sensu i celu życia. Tego potrzebują dziś mieszkańcy Europy, jako nowej nadziei” – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że Biblia jest Księgą życia dla Kościoła Domowego. „Kościół bowiem rodził się i wciąż się rodzi ze słowa Bożego. To właśnie słowo Boże, jego głoszenie, słuchanie i zachowywanie, decyduje o żywotności i dynamizmie Kościoła” – mówił metropolita katowicki.

Odwołując się do słów św. Augustyna i bł. Jana Pawła II abp Skworc wskazywał, że trzeba głosić nieustannie słowo Boże, ułatwiać dostęp do Pisma Świętego, dbać o należyte sprawowanie Liturgii Słowa, rozwijać apostolat biblijny oraz popierać instytucje promujące znajomość Biblii. Zachęcał też do wzięcia udziału w uruchomionym 22 kwietnia „Biblicum Śląskim”, Multimedialnym Studium Formacji Biblijnej. „Tego rodzaju biblijne pogłębienie jest nieodzowne, by Kościół żył i działał zgodnie z wolą swego Założyciela, by zachowywał Jego naukę, aby miłość Boża była w nas doskonała” – powiedział.

Na koniec zaapelował, aby Pismo Święte znalazło swoje właściwe miejsce w każdym domu, w każdej rodzinie, razem z krzyżem. „Niech przy tym znaku wiary i zbawienia gromadzi się rodzinna wspólnota na modlitwie”.

Uczestnicy dorocznego „Emausu” Domowego Kościoła przyjęli błogosławieństwo relikwiami bł. Karoliny. W programie znalazły się też agapa, mecz piłki nożnej między reprezentacją oazy rodzin, a drużyną parafialną oraz zabawy sportowe dla dzieci. Mecz wygrała drużyna parafialna 8:2, a dzieci trudno było odciągnąć od rozmaitych atrakcji przygotowanych w domu parafialnym i na boisku.