Import węgla maleje

mr

|

PAP

publikacja 20.04.2012 13:11

Od początku tego roku import maleje - poinformował w piątek katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorujący sytuację w branży.

Import węgla maleje Od 2008 r. Polska jest importerem węgla netto, czyli więcej węgla importuje niż wysyła za granicę. Marek Piekara

Import węgla do Polski wzrósł w ubiegłym roku do 14,7 mln ton, wobec 14,1 mln ton w roku 2010 r. Wcześniej szacowano, że ubiegłoroczny import węgla do Polski mógł przekroczyć 15 mln ton. W piątek dyrektor oddziału ARP Henryk Paszcza podał ostateczne, precyzyjne dane w tym zakresie. Wynika z nich, że nastąpił wzrost importu o ponad 4 proc.

Najwięcej węgla - ok. 9,3 mln ton - napłynęło do Polski z Rosji, około pół miliona z Ukrainy, a 2,7 mln ton z Czech. Ok. 1,5-2 mln ton to węgiel m.in. z Kolumbii i USA oraz innych krajów, dostarczających węgiel do zachodnioeuropejskich portów (tzw. ARA).

Dyrektor poinformował, że od początku tego roku import węgla do Polski maleje. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wyniósł on 1,79 mln ton, wobec 2,44 mln ton w tym samym czasie rok wcześniej. Z tego 1,52 mln ton to węgiel energetyczny. W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 244 importerów węgla.

Polski eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 5,7 mln ton. Od 2008 r. Polska jest importerem węgla netto, czyli więcej węgla importuje niż wysyła za granicę. Wcześniej przez dziesięciolecia byliśmy eksporterem netto.