Niezwykła lekcja historii

mr

publikacja 20.04.2012 10:22

Podczas finału uczniowie zaprezentowali poezję i wspomnienia m.in. Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej, Teresy Bromowiczowej, Karoliny Lanckorońskiej oraz Zofii Górskiej-Romanowiczowej i Grażyny Chrostowskiej.

Niezwykła lekcja historii Młodzież z wielkim przejęciem wspominała losy więźniarek, zapisane w ich wierszach Urząd Miasta Ruda Śląska

Ten konkurs był dla mnie osobistym przeżyciem. Występując na scenie ledwie powstrzymywałam łzy – mówiła podczas konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji łagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” Paulina Pytel z Tychów.

W Rudzie Śląskiej odbył się finał konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji łagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” organizowanego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie śląskim. Zaangażowanie młodzieży oraz dekoracje wykonane przez uczestników warsztatów Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa Caritas w dzielnicy Halemba sprawiły, że można było poczuć atmosferę obozu w Ravensbrück.

W wierszach i prozie byłych więźniarek, prezentowanych przez finalistów, przewijała się tęsknota do wolności, strach przed śmiercią, wewnętrzny bunt, modlitwy i chęć życia. „Im bardziej byłam słaba fizycznie tym bardziej myślałam(…),w chwili, gdy umierałam z głodu, a śmierć była kwestią dni czy może nawet godzin, planowałam życie. I tak jest do dziś. Myśl o śmierci wzbudza we mnie chęć do życia i intensywnego działania – to jeden z fragmentów książki Wandy Półtawskiej „I boję się snów”, który można było dziś usłyszeć w Miejskim Centrum Kultury.

- Powinniśmy się cieszyć, że nie mamy takich doświadczeń. Dlatego nie możemy dopuścić, aby pamięć o tym, co się wydarzyło podczas II wojny światowej, nie przeminęła - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

Wśród gimnazjalistów najlepiej zaprezentowała się Aleksandra Flegel z Pietrowic Wielkich. - Dzięki wcześniejszemu spotkaniu z panią Marią Lorens, która opowiedziała nam o Ravensbrück, mogłam się jeszcze bardziej przygotować. Mój udział w konkursie to oddanie hołdu i pamięć o tych kobietach- powiedziała Ola.

Maria Lorens, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej, to pomysłodawczyni konkursu i córka Katarzyny Mateja, więźniarki obozu KL Ravensbrück, Honorowej Obywatelki Rudy Śląskiej. – Organizujemy ten konkurs aby pokazać, że wolność nie jest nam dana, ale zadana, aby ją hołubić i pielęgnować jak kwiat – tak o swoim pomyśle mówiła Maria Lorens.

Konkurs recytatorski „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” został zorganizowany w ramach ustanowionego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej miesiąca kwietnia, miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowało się 28 finalistów.