Zmarł ojciec śląskiej medycyny

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 10.04.2012 12:00

Profesora Kornela Gibińskiego - nestora polskiej medycyny - w środę 4 kwietnia pożegnał śląski świat medyczny.

Zmarł ojciec śląskiej medycyny Imię prof. Kornela Gibińskiego Centralny Szpital Kliniczny w Katowicach otrzymał jeszcze za jego życia, 7 września 2006 r. Marek Piekara / GN

Prof. Gibiński był autorytetem w dziedzinie chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, nazywano go ojcem śląskiej interny.

Urodził się w 1915 r. w Krakowie. Studia medyczne ukończył we wrześniu 1939 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Został za to aresztowany w 1944 r. Trafił do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie pracował jako lekarz. Przez dziesięciolecia był związany ze Śląską Akademią Medyczną. Jemu zawdzięczmy rozwój na Śląsku takich dziedzin jak gastrologia, nefrologia czy kardiologia. Był też jednym z twórców Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej (CSK). Napisał pierwszy podręcznik do gastroenterologii klinicznej. Zajmował się też etyką w medycynie. Jego działania docenił abp senior Damian Zimoń – prof. Gibiński został uhonorowany „Lux ex Silesia” w 2000 roku. Od 2006 r. patronował Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu w Katowicach.

We wrześniu skończyłby 97 lat.