Nowy numer 13/2020 Archiwum

We wtorek na trasie Oświęcim-Gliwice Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

W sztafecie pobiegną uczniowie szkół z Chorzowa, a także z Mikołowa-Borowej Wsi i z Gliwic. Pokonają trasę Marszu Śmierci, żeby upamiętnić jego ofiary w 75. rocznicę tragedii.

Chcą też upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Droga, którą pobiegną, jest jedną z dwóch tras, którymi w styczniu 1945 r. poruszały się kolumny więźniów obozu koncentracyjnego.

Uczniowie we wtorek 28 stycznia pobiegną w sztafecie w czteroosobowych zespołach. Poniosą Światło Pokoju, zapalone w czasie głównych uroczystości wyzwolenia KL Auschwitz. Trasa wiedzie przez Bieruń, Tychy, Mikołów i Przyszowice.

W miejscach pamięci, które znajdują się na tej trasie, uczniowie będą oddawać hołd ofiarom i przekazywać Światło Pokoju kolejnym zespołom.

Drugą częścią upamiętnienia Marszu Śmierci z Auschwitz do Gliwic jest sesja popularno-naukowa w auli im. sługi Bożego ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko. Odbędzie się 4 lutego. W programie wykłady: Mirosław Domin - "Ewakuacja więźniów z obozu Auschwitz-Birkenau", dr Piotr Hojka - "Trasa Marszu śmierci - Oświęcim - Wodzisław Śląski", dr Bogusław Tracz - "Trasa marszu śmierci Oświęcim - Gliwice".

Bieg jest inicjatywą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama