Nowy numer 37/2021 Archiwum

Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów

W ostatnich dniach policjanci z CBŚ zlikwidowali w Zabrzu nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono sprzęt i produkty o wartości milionów złotych.

Nielegalna fabryka papierosów działała w jednej z hal w Zabrzu. Funkcjonariusze katowickiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 osób - w tym czterech obywateli Ukrainy.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działająca na Śląsku wyprodukowane nielegalnie papierosy przemycała do krajów Unii Europejskiej. Podczas akcji w Zabrzu zabezpieczyli profesjonalną maszynę do produkcji papierosów i dwie maszyny służące do ich paczkowania łącznej wartości około 1,5 mln złotych. Według opinii specjalistów, wydajność tej maszyny wynosiła od 2 do 3 tysięcy papierosów w ciągu minuty pracy.

Poza tym znaleziono ponad 1,5 mln gotowych papierosów w podrobionych opakowaniach z oznaczeniami znanych międzynarodowych koncernów, które miały trafić do krajów Unii Europejskiej. Znajdowały się tam także bardzo duże ilości półproduktów służących do produkcji papierosów. Podczas przeszukania mieszkań i samochodów należących do podejrzanych policjanci znaleźli ponad 500 tys. złotych.

Z poniedziałku na wtorek funkcjonariusze CBŚ kontynuowali akcję w Zabrzu, likwidując kompletną linię produkcyjną w hali magazynowej, gdzie zabezpieczono prawie 10 mln wyprodukowanych papierosów i 6,5 tony tytoniu. Wartość znajdujących się tam maszyn to około 1 mln złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie podniesiona do 10 lat.

W ostatnim tygodniu funkcjonariusze CBŚ oprócz dużej fabryki w województwie śląskim zlikwidowali też inną podobną fabrykę w województwie kujawsko-pomorskim oraz kilka mniejszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama