GN 24/2018 Archiwum

Sejmik za uznaniem mniejszości śląskiej

W poniedziałek koalicja PO-PSL-RAŚ-SLD przyjęła oświadczenie w tej sprawie.

Przeciwko uchwale byli radni PiS.

"Polska ma charakter regionalny. Siła naszego państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów. Pielęgnowanie tej różnorodności nie stanowi w żadnym wypadku zagrożenia dla Rzeczpospolitej Polskiej. Przeciwnie, podkreślanie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli mieszkających w jej granicach jest fundamentem nowoczesnego - opartego na szacunku i tolerancji - społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w oświadczeniu radnych województwa, popierających obywatelski projekt zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Inicjatorem projektu jest Rada Górnośląska.

Mniejszość śląska w Polsce istniałaby obok karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej.

W piątek projekt w Sejmie przedstawił Jerzy Gorzelik. Zamiar głosowania nad skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach zapowiedzieli posłowie PiS (przeciwni projektowi), PO oraz Nowoczesnej. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu były PSL i Kukiz'15.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • BuryPies
  19.01.2016 11:25
  Może w ogóle podzielimy kraj na oddzielne autonomiczne regiony i stworzymy federację. Wtedy Niemcom będzie łatwiej przejąć Śląsk, Zagłębie Lubuskie i woj. Wielkopolskie.
  Po co dążyć do integralności Polski? Po co umacniać państwo? Lepiej je podzielić i oddać w obce ręce.

  Uznanie mniejszości śląskiej to tylko przygrywka do roszczeń Ślązaków do uzyskania autonomii, a później do odłączenia się od Polski (i zapewne przyłączenie się do Niemiec).
  Ślązacy to nie oddzielny naród. To Polacy tylko mieszkający na Śląsku. Przez wieki granice państwa Polskiego się zmieniały, ale przez bardzo długi czas Śląsk był w rękach Polaków.
  Ślązacy uważają się za lepszych bo wydobywają węgiel dla całego kraju? Czują się uciemiężeni? Ekonomicznie Śląsk już dawno przestał być motorem napędowym polskiej gospodarki. Co więcej, teraz zaczyna nam ciążyć ze względu na problemy w górnictwie.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama