Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rusza akcja „Niezbędne dla zdrowia”

- Wielu bardziej pielęgnuje swoje samochody, niż własne zdrowie. Przygotowaliśmy dla nich poradnik - mówi Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

Napisany przez śląskich specjalistów poradnik „Niezbędne dla zdrowia” zawiera 12 prostych wskazówek. - Ich stosowanie wspomaga zachowanie dobrostanu zdrowotnego - wyjaśnia prezes Kozakiewicz.

To już czwarta edycja akcji edukacyjnej „Nie żyj złudzeniami, zdrowie jest najważniejsze”, zainicjowanej przez Śląską Izbę Lekarską. Pierwsza edycja dotyczyła suplementów diety i ich racjonalnego stosowania, druga stawiała pytanie: „Cesarskie cięcie czy poród naturalny?”. To dziś istotny problem, bo wiele Polek nie docenia ogromnych zalet porodu naturalnego dla dziecka i dla siebie; szybko rośnie też liczba „cięć cesarskich na życzenie" w sytuacjach, gdy brak uzasadnienia do ich stosowania. W trzeciej edycji powstały plakaty dla dorosłych i dla dzieci z instrukcją, jak postępować w przypadkach zagrożenia życia.

W tym roku przyszedł czas na podkreślenie roli profilaktyki zdrowotnej i znaczenia trybu życia dla kondycji zdrowotnej Polek i Polaków. Poradnik „Niezbędne dla zdrowia” przygotowała Śląska Izba Lekarska we współpracy ze Śląską Izbą Aptekarską, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Katowicach oraz Federacją Pacjentów Polskich. Poradniki będą rozprowadzane m.in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prezes Jacek Kozakiewicz podkreśla, że gwarancją rzetelności akcji jest fakt, że została przygotowana przez niezależnych specjalistów. - Chcemy się przebić do przestrzeni publicznej z hasłem: zdrowie najlepszym kapitałem zarówno osobistym, jak i publicznym, bo tak jest naprawdę - mówi.

12 punktów z poradnika załączamy poniżej.

Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże zachować zdrowie w jak najlepszym stanie.

1.  Dbaj o własne zdrowie - to Twoje największe dobro!

2.  Zapobiegaj chorobom przestrzegając zaleceń prozdrowotnych, m.in. stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

3. Nie lekceważ niepokojących objawów.

4. Nie pal papierosów, nie zażywaj narkotyków oraz tzw. dopalaczy, nie nadużywaj alkoholu.

5. Korzystaj ze szczepień ochronnych i badań profilaktycznych. 

6. Dbaj o higienę osobistą.

7. Przedstaw lekarzowi lub farmaceucie swój problem, niczego nie ukrywając – zwłaszcza informacji o przyjmowanych lekach i innych produktach.

8. Stosuj się do zaleceń lekarza, realizuj plan leczenia, zażywaj przepisane leki a jeśli masz wątpliwości odnośnie działania leków – powiedz o tym lekarzowi lub farmaceucie.

9. Miej cierpliwość w oczekiwaniu na efekt leczenia.

10. Pamiętaj, że wzajemne zaufanie pacjenta, lekarza, farmaceuty, pielęgniarki i położnej oraz innych pracowników medycznych jest niezwykle ważne dla osiągnięcia najlepszych wyników leczenia.

11. Nie żyj złudzeniami - reklama i internetowy „dr Google” nie leczą!

12. Informuj lekarza o braku możliwości przyjścia na umówioną wizytę, dasz szansę innym na szybszą pomoc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy