Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Maruderzy wśród duchowieństwa

- We wrześniu 1927 r. drugi nasz biskup Arkadiusz Lisiecki w osobnym zarządzeniu zachęcał wszystkich kapłanów do wstępowania w szeregi Związku Misyjnego Duchowieństwa - mówił w czwartek na Wydziale Teologicznym UŚ ks. dr Henryk Olszar, historyk Kościoła.

- Liczba członków - kapłanów diecezjalnych w 1938 r. w Związku Misyjnym Duchowieństwa wynosiła 226 osób, czyli prawie wszyscy do niego należeli - wyjaśniał ks. Olszar.

- Na łamach "Wiadomości Diecezjalnych" w 1938 r. bp Stanisław Adamski apelował, aby związek objął całe duchowieństwo śląskie, czyli byli jeszcze jacyś maruderzy wśród duchowieństwa, do których nie doszła idea misyjna.

Wykład poświęcony misyjnemu zaangażowaniu archi(diecezji) katowickiej był częścią konferencji "Odnowa świadomości misyjnej inspiracją dla współczesnej teologii".

Wspomniany wcześniej związek swoją pracę rozpoczął 25 kwietnia 1928 r. Jego celem były: "budowanie ducha gorliwości kapłańskiej w nawracaniu pogan oraz wywieranie wpływu na wiernych w kierunku rozeznania i umiłowania misji katolickich".

Maruderzy wśród duchowieństwa   Wykład o misyjnym zaangażowaniu archidiecezji wygłosił ks. dr Henryk Olszar Joanna Juroszek /Foto Gość W tym celu członkowie związku m.in. modlili się, poznawali potrzeby misji, organizowali konferencje, rozbudzali w rodzinach powołania kapłańskie i misyjne.

Księża ci składali się także na cele misyjne, w tym czasie np. 8,5 tys. ówczesnych złotych poszło na placówki polskich misjonarzy i niższe seminarium w Chinach. Pierwszym dyrektorem związku został ks. Stanisław Maśliński.

Według ks. Olszara pierwszym katowickim misjonarzem był ks. January Liberski, który w 1968 r. rozpoczął pracę w Zambii.

W 1992 r. w diecezji utworzono Kapłańską Pomoc Misyjną, a 1995 r. abp Damian Zimoń zadecydował, żeby na misje przeznaczyć 80 tys. starych złotych. - Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce - wyjaśniał ks. Olszar.

Na misje do tej pory wyjechało 49 kapłanów diecezji. Pod koniec wykładu, ks. Henryk zachęcił bp. Adama Wodarczyka, który prowadził rekolekcje oazowe w Chinach, aby spisał swoje wspomnienia z tamtej misji.

Maruderzy wśród duchowieństwa   Ks. Olszar zachęcał bp. Adama Wodarczyka (na zdjęciu) do spisania przeżyć związanych z prowadzeniem rekolekcji oazowych w Chinach Joanna Juroszek /Foto Gość Konferencję na Wydziale Teologicznym UŚ zorganizowano z okazji 50. rocznicy podpisania soborowego dekretu o działalności misyjnej Kościoła Ad gentes oraz 90-lecia Kościoła na Górnym Śląsku.

Tego dnia dyskutowano także o wpływie, jaki na współczesną teologię i Kościół wywarła zmiana myślenia o misjach, zgodnie z którą za Kościół misyjny odpowiedzialni są wszyscy wierzący.

Sympozjum towarzyszy wystawa o misyjnej aktywności Kościoła na Górnym Śląsku oraz promocja publikacji "Wciąż u początków... 50-lecie Ad gentes i 90 lat zaangażowania (archi)diecezji w misję Kościoła powszechnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy