Nowy numer 13/2024 Archiwum

Telemann w Chełmie Śl.

Kolejny koncert XV Festiwalu Jesień Organowa w powiecie bieruńsko-lędzińskim odbył się w niedzielę 5 października w barokowym kościele Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Stosownie do miejsca program w całości wypełniła muzyka epoki baroku, a konkretnie utwory jednego tylko kompozytora: Georga Philippa Telemanna (1681-1767).

Była to impreza o tyle nietypowa dla naszego festiwalu, że tym razem nie zabrzmiały organy. Słuchaliśmy tylko znakomitego kameralnego zespołu muzyki dawnej "Parnassos". Organy w chełmskiej świątyni przechodzą bowiem obecnie generalny remont i przebudowę.

Zadania przebudowy instrumentu podjęła się firma Henryka Hobera z Olesna pod okiem prof. Juliana Gembalskiego, który nadzoruje całość prac i jest autorem szczegółowego projektu całej inwestycji. To gwarantuje wysoką jakość powstającego instrumentu, jednak na efekt finalny musimy poczekać jeszcze około roku. Aby jednak nie zrywać z 15-letnią tradycją festiwalowych koncertów w chełmskiej świątyni, zaproponowaliśmy kameralny wieczór z udziałem wspomnianego już zespołu "Parnassos". Jest to jedna z najlepszych polskich grup specjalizujących się w tzw. wykonawstwie historycznym, najczęściej z użyciem kopii dawnych instrumentów.

"Parnassos" wystąpił w składzie: Martyna Pastuszka, skrzypce, Adam Pastuszka, skrzypce, Urszula Jasiecka-Bury, klawesyn, Justyna Krusz, viola da gamba i Mariusz Bury, teorba (rodzaj dużej basowej lutni). Był to koncert monograficzny, poświęcony wyłącznie muzyce Georga Philippa Telemanna, co też było nowością na naszym festiwalu. Telemann żył i komponował prawie w tym samym czasie, co Bach i Haendel, tyle tylko, że był wówczas znaną w całej Europie gwiazdą pierwszej wielkości, podczas gdy np. Bach, pozostając w cieniu jego popularności, postrzegany był jako niemal prowincjonalny kompozytor, skromny lipski kantor i znakomity, ale jednak „tylko” organista.

Telemann w Chełmie Śl.   Zespół "Parnassos" wybrał na koncert w Chełmie Śl. 2 sonaty na skrzypce i basso continuo, 2 fantazje na skrzypce solo oraz Koncert Polski bm foto Po kilkudziesięciu latach sytuacja się odwróciła: po ponownym odkryciu genialnej twórczości Bacha niemal wszystkich jemu współczesnych twórców, w tym Telemanna, odsunięto w mrok zapomnienia. Dopiero w połowie XX wieku ta interesująca muzyka zaczęła wracać na estrady, a doprawdy jest w czym wybierać, bo ogromna spuścizna kompozytora to kilka tysięcy znakomitych utworów. Dla nas jest to postać szczególnie interesująca, ponieważ twórca przez kilka lat był nadwornym kapelmistrzem i kompozytorem hrabiego Erdmanna von Promnitz. Przebywał w jego włościach w Żarach na Dolnym Śląsku i w pobliskiej Pszczynie, gdzie słuchał m.in. polskiej muzyki ludowej, której motywy później wykorzystał w niektórych swoich dziełach.

Z przebogatej twórczości Telemanna zespół "Parnassos" wybrał na koncert w Chełmie Śl. 2 sonaty na skrzypce i basso continuo, 2 fantazje na skrzypce solo oraz Koncert Polski, zawierający może najwięcej wspomnianych wyżej elementów małopolskiego, śląskiego oraz morawskiego folkloru, chociaż były one słyszalne i w poprzednich utworach.

Wykonanie wszystkich tych dzieł stało na najwyższym poziomie, jako że mieliśmy do czynienia z zespołem świetnych muzyków i specjalistów od tego rodzaju kompozycji. Nienaganna technika, intonacja, zgodna z praktyką wykonawczą baroku artykulacja, idealna gra zespołowa, muzykalność, niuanse dynamiczne, wszystko to sprawiło, że niedzielny koncert był wielkim przeżyciem artystycznym.

Na kolejny koncert festiwalowy zapraszamy w niedzielę 12 października o godz. 18 do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu. Na dopiero co oddanych do użytku nowych organach zagra Tomasz Soczek, a śpiewać będzie Joanna Soczek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy