Nowy numer 15/2024 Archiwum
  • hrabia
    24.11.2014 14:14
    Kosciol w Polsce od dawna swieci swoim swiatlem.
    • mmm
      24.11.2014 14:56
      Światło to jest tak jasne, że aż "rażące" wielu ludzi. Nawet niektórzy hierarchowie wydają się być "oślepieni".
      doceń 1
    • niezależny
      24.11.2014 16:44
      Gdyby polski Kościół porównywać ze światłem to chyba tylko ze światłem lampy naftowej.
      doceń 2
  • Bezimienny
    24.11.2014 17:14
    Bezimienny
    Zastanawiam się nie jaki jest Kościół w Polsce, ale jaki jestem ja. Bogaty? Na pewno nie ubogi. Nie głoduję. Mam się w co ubrać. Na wszystko czego chcę mnie stać. Inna rzecz, że moje oczekiwania nie są znów tak wielkie....

    Znam ludzi, którzy mając moje dochody mówiliby, że trudno im związać koniec z końcem. Ale znam i takich, którzy mając moje dochody uważaliby się za krezusów. Czy więc jestem ubogi? Może powinienem więcej dawać potrzebującym?

    Ale to znów rodzi kolejne pytanie: potrzebujący dlaczego? Bo ma mniej ode mnie czy ma większy apetyt? Bo ma większe pragnienie (alkoholu, drogich w sumie papierosów itd)? Bo nie pracuje i pracować nie chce (za takie pieniądze nie opłaca się podwinąć rękawów powie).

    Naprawdę mam problem. Sto lat wcześniej ludzie takiego problemu nie mieli. Bo jeśli mieli pomagać, to ludziom mieszkającym obok nich. A ja dziś mam pomagać wszystkim głodującym na świecie i nie zasnąć spokojnie, dopóki choć jeden taki człowiek jest i pokaże go telewizja?

    Powinienem się dzielić tym, co mam. Owszem, mocno się dzielę. Płacę 19% podatek zwyczajny. Potem 22 czy nawet większy podatek VAT. Płacę składki zdrowotne, ale jak trzeba muszę do lekarza prywatnie. Rentowe, emerytalne i pewnie coś jeszcze. Nie płace dziesięciny. Płace na potrzeby społeczności, w której żyje znacznie więcej.

    Społeczeństwo mi to odda? Mam 50 lat. Na razie każe mi pracować dwa lata dłużej, choć moi koledzy poszli na emeryturę dobrych kilka lat temu. Ile jeszcze mam społeczeństwu dawać?

    I daję. I od czasu do czasu odkrywam, że byłem jeleniem, który dał się naciągnąć.

    Łatwo rozdawać nie swoje. To, co się zebrało od innych. Łatwo apelować o hojność i szastać pieniędzmi na prawo i lewo tłumacząc, że nie może być dziadostwa. Tylko czasem ten darczyńca ma mniej niż ten, na rzecz którego daje...

    Czasem myślę, ze te papieskie apele nie są jednak skierowane do mnie. A jeśli tak, to pewnie gdyby mnie papież odwiedził u mnie w domu i ze mną pogadał, to by mu się zrobiło wstyd...
    doceń 16
    • Ja
      24.11.2014 17:42
      Niektórym wydaje się, że jak wszystkie dobra kościelne zostałyby rozdane, to biedy było by mniej, a Kościół byłby mocniejszy (duchem). To dość naiwne przeświadczenie. Te dobra, gromadzone przez pokolenia, dają Kościołowi resztki niezależności od świata, który chce dyktować Kościołowi warunki.
      doceń 8
  • Adam
    24.11.2014 18:04
    Nauczanie Franciszka to niestety rzucanie grochem o sciane.Gadaniem nic sie nie zmieni, musi byc przymus.
    doceń 0
  • katolik
    24.11.2014 19:51
    Nie dawać pieniędzy na tacę!
    doceń 0
  • DobraNowina
    25.11.2014 09:43
    Portal www.TwojaParafia.pl powstał w hołdzie Papieżowi – Świętemu Janowi Pawłowi II z myślą o zaangażowanie w dzieło szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Dołącz do nas !
    • hrabia
      25.11.2014 14:17
      Cieniem na dlugim pontyfikacie JP II rzuca sie olbrzymia liczba after natury moralnej,o ktorych papiez na pewno nic nie wiedzial,bo gdyby wiedzial to jego swietosc mialaby splycony wymiar.
      doceń 0
  • recormon
    27.11.2014 00:09
    Najniebezpieczniejszym bogactwem Kościoła w Polsce są wciąż imponujące statystyki. To one hamują zapał misyjny, który jest warunkiem żywotności.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy