Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • jurek
    02.09.2013 14:04
    jurek
    Wszystko to nie zmienia jednak faktu, iż "Pan Tadeusz" to utwór wybitny, ale też zapewne trochę anachroniczny. Przecież to jakiś wyidealizowany obraz, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością historyczną, społeczną itp. To taka bajka (jakbyśmy to dziś określili), a na dodatek pisana w sposób na prawdę trudny do zrozumienia dla młodych ludzi (bo np. jakby skrócić o 3/4 utwór to tę samą treść można by zawrzeć).
    A ponadto - czy to nie jest - przede wszystkim utwór dla patriotów, ale raczej litewskich ("Litwo, ojczyzno nasza ......)
    • Kosma
      02.09.2013 18:13
      Kosma

      Ehem, jurek, czytałeś Ty kiedyś "Pana Tadeusza"?

      Pójdźmy może na korzyść niepewności, zacytuję Ci fragment:

      Ważne rzeczy, mój bracie! Wojna tuż nad nami!
      Wojna o Polskę*! bracie! Będziem Polakami*!

      * zwróć uwagę na ewidentne literówki Mickiewicza, który napisał "Polskę" zamiast "Litwę" i "Polakami" zamiast "Litwinami" (LOL).

      • jurek
        03.09.2013 09:30
        jurek
        Czytałem "PAna Tadeusza" dwa razy (bo tak to wynikało ze spisu lektur - w szk. podstaw. i liceum). Co najmniej było to o raz za dużo).
        Może to trochę prowokacja z tym patriotyzmem, ale nie należy zapominać, iż obecnie te ziemie są LITEWSKIE. Ciekawe co by było - co napisałby GN - gdyby jakiś ważny (może najważniejszy) utwór twórcy niemieckiego opiewał patriotyzm w oparciu o np. ziemie Dolnego Śląska.
        Ale tak do meritum - dotychczasowy układ lektur i program j. polskiego prowadzić miał do przekonania, iż jacy byli najwybitniejsi pisarze/poeci na świecie: (mi zostało: Slowacki, Mickiewicz, Sienkiewicz, no może jeszcze Zeromski i kiedyś tam Kochanowski). Co prawda byli jeszcze jacyś pisarze francuscy czy angielscy (a nawet o zgrozo niemieccy), ale przecież po co zawracać sobie nimi głowę. Może właśnie chodzi o to, aby znaleźć jakieś proporcje
        doceń 1
        0
      • Kosma
        03.09.2013 10:24
        Kosma
        Czekajże, chcesz powiedzieć, że "Pan Tadeusz" nie powinien byc lekturą szkolną bo wzbudza w uczniach chęć "odebrania co nasze" na Litwie? Albo że po "Panu Wołodyjowskim" licealiści sformuują ochotnicze legiony do odbicia z rąk Ukraińców Kamieńca Podolskiego? Paradne...

        Co do Twojego przykładu - znasz może książkę "Blaszany bębenek" Grassa? Jak Niemcy śmią proponować dzieciom taką lekturę, skoro Gdańsk jest dziś polski i wara?
        doceń 0
        0
  • svatopluk
    02.09.2013 14:18
    "Dla mnie to odcinanie od korzeni. To klasyka, którą trzeba znać, żeby wiedzieć, skąd się pochodzi."

    Ano właśnie. Jeżeli ktos pochodzi jak poseł Plura z Raciborza lub innego zakątku Górnego Śląska to poezja Eichendorffa jest mu co najmniej geograficznie bliższa. Odra a nie Niemien to rzeka którą zna. Wojna przeciw Napoleonowi a nie powstanie listopadowe lub styczniowe to wojna w której gineli jego przodkowie.
    • leost
      02.09.2013 23:04
      Być może masz rację jeśli chodzi o posła Plurę.Można go zaliczyć do tej kategorii ludzi,którzy żyjąc na pograniczach,w środowiskach wieloetnicznych,określają się jako tutejsi,nie identyfikując się narodowo i dlatego geograficznie bliższa jest posłowi Plurze poezja Eichendorffa.Jednak nie uogólniaj,moi przodkowie tak jak Bartek Zwycięzca walczyli po stronie Prusaków pod Sedanem,jednak to nie przeszkodziło mojemu dziadkowi prosto z koszar wojskowych w mundurze niemieckim wziąć udział w Powstaniu Wielkopolskim w szeregach Wojska Polskiego. A ja pomimo że mieszkam nad Wartą ,która jest bliżej Odry niż Wisły czy Niemna,zawsze z przejęciem oglądam Dziady czy też czytam Pana Tadeusza.Jestem po lekturze wspomnień Józefa Dembieńskiego,Polaka z Pomorza urodzonego w drugiej połowie XIXw., którego o mało co nie zgermanizowałaby niemiecka szkoła i dopiero gdy zetknął się z działalnością kółka filomackiego,przyjął opcję propolską.
      doceń 0
  • Kopyrda
    02.09.2013 19:19
    W czyms pan posel nie moze sie polapac: Nie mozna zrozumiec wspoleczsnej literatury bez znajomosci tradycyjnego kanonu. Bez znajomosci Slowackiego i Mickiewicza nie moza w pelni docenic, n.p. Gombrowicza. Zwlaszcza, ze romatyczni wieszcze potrafili Polakow ocenic bardzo ostro, i te oceny wcale nie sa anachroniczne. Slowa starego Macka wypowiedziane w na uczcie w XII-tej ksiedze "Pana Tadeusza" sa bardzo podobne do tego, na co narzekaja krytycy polskiego czlonkostwa w UE. Polecam, n.p. ostania wypowiez Andrzeja Gwiazdy na ten temat. To jest unowoczesniony Maciek Dobrzynski. "Mazepa," czy tez "Horsztynski," to dramaty naj najbardzie wspolczesne.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zaścianek i zło czytania

Marta Sudnik-Paluch DODANE 02.09.2013 AKTUALIZACJA 02.09.2013

Zaścianek i zło czytania

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy