Człowiekowi, co ludzkie

Marta Sudnik-Paluch

|

Gość Katowicki 43/2023

publikacja 26.10.2023 00:00

– Nasze opiekowanie się słabymi jest przede wszystkim spełnieniem wymogu sprawiedliwości. To nie jest tak, jak często mogłoby się nam wydawać, że słaby, głodny, nagi, chory, skaleczony, zabłąkany, zagubiony, otrzymują od nas pomoc „z łaski”, niejako z naszej wspaniałomyślności – mówił do przedstawicieli ochrony zdrowia bp Marek Szkudło.

W dowód wdzięczności za wspólną modlitwę, przedstawiciele środowiska lekarzy podarowali bp Markowi Szkudle ikonę św. Łukasza. – Niech wstawia się za wami, drodzy duszpasterze – mówiła dr Elżbieta Kortyczko, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W dowód wdzięczności za wspólną modlitwę, przedstawiciele środowiska lekarzy podarowali bp Markowi Szkudle ikonę św. Łukasza. – Niech wstawia się za wami, drodzy duszpasterze – mówiła dr Elżbieta Kortyczko, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Krzysztof Gawor /Foto Gość

Przedstawiciele zawodów medycznych zgromadzili się w katowickiej katedrze na modlitwie we wspomnienie ich patrona – św. Łukasza. – Czekaliśmy na ten dzień cały rok – powiedział ks. Marcin Niesporek, archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Homilię wygłosił bp Marek Szkudło, który przewodniczył Mszy Świętej. Odwołał się do jednego z najpowszechniej znanych rozstrzygnięć Jezusa: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”. – Wasza praca, a jeśli mogę to powiedzieć, to również wasza posługa, jest w pewnym sensie realizacją reguły sprawiedliwości. Warto o tym nie zapominać, kiedy pochylamy się nad drugim człowiekiem, z troską o jego zdrowie – zauważył kaznodzieja. Nawiązał także do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. – Podkreślił w ten sposób, że nasze opiekowanie się słabymi jest przede wszystkim spełnieniem wymogu sprawiedliwości. To nie jest tak, jak często mogłoby się nam wydawać, że słaby, głodny, nagi, chory, skaleczony, zabłąkany, zagubiony, otrzymują od nas pomoc „z łaski”, niejako z naszej wspaniałomyślności. Wręcz przeciwnie, otrzymują ją, bo naszym obowiązkiem jest udzielić im jej. Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie, w tym momencie staje się również: człowiekowi, co ludzkie. Jezus nawiąże do tej reguły wprost, opowiadając przypowieść o dniu sądu ostatecznego, w trakcie którego ludzie zostaną osądzeni z uczynków miłości. Wszystko uczynione najmniejszym jest bowiem na tej ziemi uczynione Jemu – mówił bp M. Szkudło.

– Wierzę, że to, co robicie, buduje nie tylko zdrowe społeczeństwo, ale i po prostu przyczynia się do budowania Królestwa Bożego. Niech to Królestwo wzrasta i w nas, i wokół nas, niech rządzi się swoimi prawami. Niech rządzi się prawem Jezusa Chrystusa. Niech rządzi się prawem miłości – mówił.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.