W Rybniku odsłonięto płaskorzeźbę Ludwika Schneidera, architekta Bazyliki św. Antoniego

xrb /Urząd Miasta Rybnika

publikacja 11.10.2023 13:41

Postument z płaskorzeźbą artysty został ustawiony na skwerze, w sąsiedztwie "katedry Ziemi Rybnickiej".

Postument Ludwiga Schneidera został odsłonięty we wtorek, 10 października 2023 r. Postument Ludwiga Schneidera został odsłonięty we wtorek, 10 października 2023 r.
UM Rybnik

Bardzo się cieszę, że dzięki współpracy z miastem, architekt naszej bazyliki - będącej chlubą Rybnika i jego najbardziej rozpoznawalnym puntem - ma tutaj swoje miejsce - podkreślił ks. Marek Bernacki, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. - To nasza historia, nasza tożsamość a współuczestniczenie miasta w celebracji tegorocznych jubileuszy związanych z kultem św. Antoniego ma niezwykle istotny wymiar - podsumowuje proboszcz.

Odsłonięcie pamiątkowego cokołu wpisuje się w obchody tegorocznych rocznic związanych z bazyliką: jubileuszu 200-lecia kultu św. Antoniego w Rybniku oraz 30-lecia nadania kościołowi przez papieża Jana Pawła II tytułu bazyliki mniejszej. W tym roku mija również 120 lat od rozpoczęcia budowy monumentalnego, rybnickiego „nowego kościoła” oraz 80 lat od śmierci architekta świątyni Ludwiga Schneidera. 

- Ustawiony tuż obok bazyliki postument, upamiętniający jej projektanta, to kolejna z cyklu płaskorzeźb, przedstawiających wybitne postaci, zasłużone dla dziedzictwa kulturowego Rybnika - powiedział prezydent miasta Piotr Kuczera.

Ludwig Schneider urodził się w 1854 roku. Był architektem Urzędu Retencyjnego w Opolu, przez lata swojej zawodowej kariery wzniósł na Śląsku kilkadziesiąt świątyń w różnych stylach architektonicznych. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych architektów Górnego Śląska. Pozostawił po sobie ponad pięćdziesiąt projektów budowli sakralnych. Jedyna zaprojektowana przez niego budowla sakralna to kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. 

Charakterystyczne dla twórczości L. Schneidera było, że do swoich projektów dołączał wskazówki dotyczące zasad projektowania, które należy uwzględniać przy budowie kościoła. Sugerował miejsce położenia, zwracał uwagę na układ i potrzeby miejscowości, w której budowano świątynię. 

- Ludwig Schneider był architektem ery przełomu wieków, czasów, w których Górny Śląsk z krainy miejskiej stawał się krainą przemysłową - mówi dr Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku. - Projektowane przez niego kościoły doskonale odpowiadały nowym potrzebom. Były one świetnie zlokalizowane pod względem urbanistycznym, dominowały nad otoczeniem, tworząc wyjątkową przestrzeń. Jeśli chodzi o skalę, to najbardziej imponujące dzieło Schneidera znajduje się właśnie w Rybniku. Zaprojektowana przez niego okazała świątynia dominuje dziś nad miastem, stając się architektonicznym symbolem całej Ziemi Rybnickiej. Samo umiejscowienie rybnickiego kościoła na wzniesieniu, tworzy - zgodnie z założeniami autora – swoisty drogowskaz do miejsca kultu, będąc równocześnie ważnym i niezmiernie dekoracyjnym elementem miasta widocznym ze wszystkich stron Rybnika i okolic - przekonuje dr Mercik.

Sama budowla jest znakomitym przykładem neogotyckiej architektury z oryginalnym wystrojem wnętrza, szeregiem zdobień i architektonicznych rozwiązań.