Abp Skworc: Są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto oddać życie

Ks. Rafał Skitek / xtom / KAI

|

GOSC.PL

publikacja 14.11.2021 09:37

Metropolita katowicki przesłał specjalne słowo do diecezjan w związku z beatyfikacją ks. Jana Machy. Dokument jest odczytywany w parafiach archidiecezji podczas Mszy św. w ramach homilii.

Abp Skworc: Są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto oddać życie Beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy odbędzie się w sobotę 20 listopada o godz. 10 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Tomasz Gołąb / Foto Gość

W nawiązaniu do przeżywanego w niedzielę 14 listopada Światowego Dnia Ubogich metropolita katowicki przypomina, że "to właśnie za udzielanie pomocy prześladowanym i ubogim w ciemną noc okupacji zginął ks. Jan Franciszek Macha". "Trzeba też wskazać na patriotyczną postawę kandydata na ołtarze" - dodaje hierarcha. "Ks. Jan Franciszek Macha należał do pokolenia Górnoślązaków, którzy wychowali się i wykształcili w II Rzeczypospolitej. Ukończył Gimnazjum Klasyczne w Królewskiej Hucie i studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz formację do kapłaństwa w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Jako neoprezbiter, wyświecony w 1939 r., od początku niemieckiej okupacji, oprócz gorliwej posługi duszpasterskiej, zaangażował się w działalność patriotyczną oraz pomoc charytatywną na terenie Rudy Śląskiej. Rozpoczął też wydawanie konspiracyjnej gazety »Świt«, w której wzywano ludność polską do wzajemnej samopomocy" - kontynuuje metropolita katowicki.

W słowie do diecezjan przywołuje fragment tekstu "Pomóż im, gdy możesz", w którym ks. Jan Macha pisał, że "siła woli to wielka potęga, lecz wtedy tylko, gdy jej towarzyszy miłość".  W swym tekście kandydat na ołtarze wzywa ludność Śląska do wzajemnej pomocy i solidarności w obliczu dramatów wielu rodzin wskutek wojny. "Te słowa wypowiedziane przed Bożym Narodzeniem 1939 roku a właściwie wyrosłe z nich systematyczne charytatywne działanie ks. Jana Franciszka i jego pomocników, przyniosły efekty" - podkreśla abp Skworc. "W jednym z »Raportów o sytuacji na Ziemiach Zachodnich« czytamy: »Wzajemna postawa ludności Śląska jest jak najlepsza. Charakteryzuje ją samopomoc i solidarność narodowo-społeczna«" - dodaje.

Abp Skworc przyznaje, że "wspólnota Kościoła katowickiego przyjmuje z wdzięcznością nowego błogosławionego jako męczennika miłości miłosiernej, jako dar Bożej Opatrzności na dziś i na jutro, jako wezwanie i przypomnienie powołania do świętości; ks. Jan Franciszek jako ofiara prześladowań i wojny uświadamia nam jej śmiercionośne skutki". Jednocześnie metropolita katowicki apeluje, by jego tragiczna śmierć inspirowała i wzmacniała do działania na rzecz umacniania zagrożonego pokoju i dzieła pojednania, szczególnie Polaków i Niemców, gdyż losy tych narodów w wyjątkowo dramatyczny sposób spotkały się w śmierci ks. Jana.

Ciąg dalszy na następnej stronie:

Metropolita katowicka zwraca uwagą na działalność charytatywną śląskiego męczennika. Pisze tak: "Krótka, bo trwająca niespełna 3 lata posługa duszpasterska ks. Machy jest ciągle aktualnym przykładem charytatywnego zaangażowania, zauważania i wychodzenia do najbardziej potrzebujących, wychodzenia na peryferie ludzkiej egzystencji". Podkreśla, że "w takim stylu działania również wierni świeccy, osoby młode i starsze, mogą odkrywać wartość wolontariatu, zaangażowania, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach; ks. Jan mógł przecież wycofać się, ulec prawu ustanowionemu przez okupanta i jako kapłan żyć spokojnie, zamknięty w parafialnej strukturze". Abp Skworc wskazuje na realizowane przez niego przykazanie miłości, które "przybrało kształt konkretnej pomocy bliźniemu za cenę narażania własnego bezpieczeństwa" i przekonuje, że "świadectwo ks. Jana uświadamia każdemu pokoleniu, że są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto jest oddać życie".

Abp Skworc apeluje, by "beatyfikacja Jana Franciszka Machy, człowieka odważnego i niezłomnego, stała się zaproszeniem do wzrastania w prawdziwie chrześcijańskiej gorliwości i solidarności, których pragnienie przemienia nasze życie i inspiruje do praktykowania miłosierdzia".

Do udziału w uroczystości beatyfikacyjnej zaprasza reprezentantów każdej parafialnej wspólnoty, wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji, rodziny Domowego Kościoła, młodych z Ruchu Światło-Zycie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, parafialne zespoły Caritas, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz przedstawicieli służby liturgicznej, harcerzy, Rycerzy Kolumba i Mężczyzn św. Józefa.

Diecezjan, którzy nie będą mogli uczestniczyć w beatyfikacji osobiście, prosi o duchowe przeżywanie uroczystości w gronie rodziny. Transmisje beatyfikacji  przeprowadzą: Radio Katowice, i Radio eM, TVP 1 oraz TVP3 Katowice.