Warto było

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 17.03.2018 19:40

- Wiara w Jezusa Chrystusa najlepiej broni się i rozszerza, kiedy jest przekazywana - mówił w homilii abp Wiktor Skworc do uczestników I Spotkania Absolwentów Wydziału Teologicznego UŚ.

Warto było

Eucharystią w krypcie katowickiej katedry pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca rozpoczął się I Zjazd Absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Cieszymy się, że są wśród nas zarówno pierwsi absolwenci naszego wydziału, którzy ukończyli go w 2006 r., jak i ci, którzy są najmłodszymi absolwentami uczelni - powiedział na wstępie Eucharystii ks. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W słowie wstępnym wspomniał także, że ta Eucharystia jest sprawowana także w intencji zmarłych profesorów i pracowników wydziału. - Szczególnie chcemy się modlić za ks. prof. Wincentego Myszora, dziekana, założyciela naszego wydziału, bo to właściwie dzięki niemu tutaj dzisiaj jesteśmy - dodał ks. Bartoszek.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. - Wiara w Jezusa Chrystusa najlepiej broni się i rozszerza, kiedy jest przekazywana, kiedy my, jako uczniowie Zbawiciela, dzielimy się naszą wiarą z innymi - mówił. Dodał także, że „szkołą misyjnej aktywności może być Wydział Teologiczny, a na pewno jest Eucharystia”.

- Dziękuję wam, drodzy siostry i bracia, za to, że dar wiary przekazujecie zawodowo i prywatnie, za pieniądze i za Bóg zapłać, następnym pokoleniom i waszemu, dziękuję za to, że jesteście misyjnego ducha - mówił kaznodzieja.

Metropolita katowicki odniósł się także do niedawno wydanej konstytucji papieskiej „Veritatis gaudium”. Przedstawił zawarte w niej cztery kryteria odnowy teologii zaproponowane przez papieża Franciszka. - Fundamentem jest odniesienie do Ewangelii - mówił abp Skworc. Jako drugie kryterium przedstawił oczekiwanie od teologii i teologa „gotowości do podejmowania szeroko pojętego dialogu”. Trzecie kryterium przywołane podczas homilii to inter- i transdyscyplinarność. - Budowanie więzi i sieci to czwarte kryterium. Najpierw wyższych uczelni teologicznych, a potem szerzej, co jest ogromnie ważne w globalnym świece - mówił abp Skworc, streszczając papieski dokument.

- Chciałem wyrazić radość z tego, że dobrze się stało, iż teologia jest częścią uniwersytetu. Teologia potrzebuje uniwersytetu. Uniwersytet potrzebuje teologii. I tutaj nie chodzi tylko o klasyczny układ uniwersytetu - powiedział podczas spotkania po Mszy św. prof. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Dodał także, że „równowaga między naukami przyrodniczymi a filozoficznymi jest nam bardzo potrzebna”.

Na auli wydziału głos zabrał także abp senior Damian Zimoń, który mówił o jego początkach. Wspomniał o skomplikowanej drodze, jaką trzeba było odbyć, aby wydział mógł rozpocząć działanie. - Właściwie sprawa założenia Wydziału Teologicznego towarzyszyła mi od początków mojej posługi, a najważniejsze dokumenty powstały w roku 2000. Wówczas wydział został powołany do istnienia - mówił abp Zimoń. - Jak dzisiaj na was patrzę, to widzę, że warto było! Niezwykłą wartością jest studiowanie teologii dla osób świeckich!

W I Zjeździe Absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział ponad 200 osób, które wcześniej studiowały teologię oraz nauki o rodzinie. Sam zjazd wpisuje się natomiast w obchody 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.