IPN zaprasza na pokazy filmów oraz konferencje, Katowice, 12-20 października

publikacja 12.10.2017 09:07

"Kinderlager Pogrzebin" w Przystanku Historia - Katowice, 12 października 2017

12 października o 17.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnego IPN (Katowice, ul. św. Jana 10) odbędzie się pokaz filmu "Kinderlager Pogrzebin" w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego oraz spotkanie z Beno Benczewem, pracownikiem Archiwum IPN w Katowicach i konsultantem merytorycznym filmu. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu: Czwartek z historią.

 Pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” w Raciborzu, 13 października 2017
13 października o 18.00, w sali widowiskowej RCK RDK, przy ul. Chopina 21, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin”. W wydarzeniu wezmą udział młodzi aktorzy z Raciborskiego Centrum Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury, a także Beno Benczew, pracownik Archiwum IPN w Katowicach i konsultant merytoryczny filmu.

Pokaz filmu dokumentalnego „Dziewczyna z klepsydry” – Katowice, 17 października 2017
17 października o 17.00. Pokaz filmu dokumentalnego Ewy Kozik i Wojciecha Sarnowicza „Dziewczyna z klepsydry” oraz spotkanie z bohaterką filmu – Teresą Baranowską. Historia niezwykłej kobiety, polonistki, działaczki „Solidarności”, członkini Konfederacji Polski Niepodległej oraz współredaktorki niezależnego pisma „Wolność”. Jego premiera odbyła się w katowickim kinie „Światowid” w maju 2017 r. Za produkcję filmu odpowiada TVP 3 Katowice.
Organizatorzy spotkania: katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Organizacja Oddziałowa NSZZ  Solidarność IPN KŚZpNP Oddział Katowice.
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10.

 O polsko-sowieckiej granicy na Białorusi – Katowice, 18 października 2017

18 października o 17.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10, III piętro) odbędzie się spotkanie z dr. Iharem Melnikauem. Pochodzący z Białorusi historyk zajmuje się m.in. kwestiami służby wojskowej Białorusinów w Wojsku Polskim, w tym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. O tych zagadnieniach opowiadał w Katowicach w czerwcu br. Tym razem tematem spotkania będzie przedwojenna polsko-sowiecka granica na odcinku białoruskim. Niedawno ukazała się książka Melnikaua pod tytułem „Granica była pod Mińskiem“. Publikacja zawiera obszerny opis historii polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) działającego w rejonie Mińsk–Zasław oraz poszczególnych strażnic i posterunków, a także informacje na temat służących tam żołnierzy. Autor obszernie opisał też walkę funkcjonariuszy KOP z sowiecką kontrabandą. Sporo uwagi poświęcił również działaniom sowieckiej straży granicznej, zwłaszcza we wrześniu 1939 r. Książka ukazała się w nakładzie zaledwie 100 egzemplarzy. Spotkanie będzie zatem być może jedyną okazją, aby ją nabyć.

Konferencja naukowa „Relacje Kościół-państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny” – Katowice, 19 października 2017 

19 października w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbędzie się konferencja naukowa „Relacje Kościół-państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”. Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja naukowa z okazji 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Polski – Katowice, 20 października 2017
20 października o 11. 00, w auli im. Aspiranta PWŚl. Jana Kali w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy ul. Lompy 19, odbędzie się konferencja naukowa z okazji 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i powrotu części Górnego  Śląska do Polski oraz promocja albumu „Policja Województwa Śląskiego 1922–1939 w fotografii”.