Promocja Biuletynu IPN, Katowice, 21 września

publikacja 18.09.2017 13:35

Katowice. Promocja najnowszego, „śląskiego“ numeru „Biuletynu IPN“ nr 9/2017, wypełnionego tekstami historyków z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, odbędzie się 21 września o 11.00 w Przystanku Historia przy ul. św. Jana 10.

W spotkaniu wezmą udział: Jan Ruman (redaktor naczelny „Biuletynu IPN“) oraz historycy z katowickiego oddziału IPN: dr hab. Adam Dziuba, dr Jarosław Neja oraz dr Grzegorz Bębnik.

Dziewiąty numer wydawnictwa został poświęcony Górnemu Śląskowi, regionowi szczególnemu na mapie Polski. W okresie II Rzeczypospolitej województwo śląskie posiadało najmniejszą powierzchnię i miało największe znaczenie dla gospodarki odradzającej się Niepodległej. Poza tym cieszyło się dużą autonomią – posiadało własny parlament i odrębne regulacje prawne w wielu dziedzinach.

W czasie okupacji zostało wcielone do Rzeszy, a jego ludność stała się celem bezwzględnej polityki narodowościowej – Polacy byli poddani brutalnym represjom i ginęli w masowych egzekucjach, a tych, których uznano za nadających się do zniemczenia, wpisywano na Niemiecką Listę Narodowościową. O ruchu oporu w tym kontekście pisze Ewa Koj w materiale „Z folkslistą przeciwko Niemcom”. Natomiast o powojennym podziemiu zbrojnym traktują teksty Dariusza Węgrzyna i Adama Dziuby „Nie tylko »Bartek«” i „Przeciwko »gangrynie bolszewickiej«”.

Autorzy piszą też o tym, jakie były dzieje tego regionu pod rządami komunistów. Konfrontują prawdziwe realia życia w tej „przemysłowej niecce” z obrazem lansowanym w czasach propagandy sukcesu.

W „Ludziach wolności” przypominają ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę ruchu Światło–Życie. W numerze znaleźć można też sylwetkę Jarosława Marka Rymkiewicza, a w stałym cyklu „Polskie rodziny” – bohaterskich członków rodziny Krzyżowskich z Tychów. Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.