Słudzy Niepokalanej

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 04.09.2017 08:57

Ponad 4 tys. osób spotkało się w niedzielę 3 września w katowickiej katedrze na Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Słudzy Niepokalanej Po Mszy odbył się koncert "Muzyka przez duże eM" Henryk Przondziono /Foto Gość

Z początkiem września w katowickiej katedrze spotykają się członkowie Ruchu Światło-Życie, aby wspólnie przeżywać Eucharystię pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego. Łącznie katowicką katedrę wypełniło ponad 4 tys. osób.

„Sługa Niepokalanej” to temat trwającego jeszcze roku formacyjnego. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że nawiązuje on do dwóch ważnych dla Ruchu postaci: Maryi oraz ks. Franciszka Blachnickiego. - Niepokalana przychodzi do nas w roku 100. rocznicy objawień fatimskich ze swoim orędziem, przekazanym trójce fatimskich dzieci. Sługa Boży Franciszek w roku 1982 napisał List z Fatimy, a w nim - zastrzegając się, iż ma poczucie proporcji - połączył Krościenko i Fatimę, uznając, że Krościenko jest również dla wielu, dzięki charyzmatowi spotkania „z Chrystusem w Duchu Świętym przez Niepokalaną”, miejscem drogim i świętym, jak Fatima - mówił w homilii abp Skworc.

Odnosząc się do Maryi, hierarcha wyraził nadzieję, że „spotkanie z Niepokalaną w Jej fatimskim orędziu da wzrost pobożności”. - Chcemy wszyscy przyjąć do serca wezwanie Maryi: odmawiajcie codziennie Różaniec, czyńcie pokutę, ofiarowujcie swoje cierpienie jako zadośćuczynienie za grzechy i jako prośbę o nawrócenie grzeszników - dodał.

Rozwijając myśli płynące z fatimskiego orędzia, metropolita górnośląski podkreślił, że „modlitwa jest formą solidarności z innymi”. - Wytrwałe życie modlitwy prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale innych ludzi, sprawy Kościoła i potrzeby całej ludzkiej rodziny, wśród których potrzebą fundamentalną i palącą jest pokój! - powiedział abp Skworc.

Przywołał także obraz pierwszych wspólnot chrześcijańskich, które ponad trzy wieki modliły się o wolność wiary w Chrystusa. - Ich cierpienia i modlitwy zostały ostatecznie przez Boga wysłuchane. I tak jest z naszymi modlitwami. Nie mamy co do tego cienia wątpliwości, że są wysłuchiwane i zmieniają oblicze ziemi! Pomyślmy - jak wiele dokonał Różaniec! Ileż mocy jest w „zdrowaśkach” szeptanych przez pielgrzymujących do tylu maryjnych sanktuariów na całym świecie! W Różańcu poznajemy wszechmoc, miłosierdzie, miłość Boga. Różaniec nawraca, udoskonala, uświęca, daje pokój! - dodał hierarcha.

W homilii abp Skworc podjął też trudny wątek pokuty. - Nierozłącznie z modlitwą związana jest pokuta. Bardzo wielu ludzi nie akceptuje, nie przyjmuje tego słowa. Przyjęcie postawy pokutnej wiąże się bowiem z uznaniem własnej słabości, z gotowością przyznania, że zgrzeszyliśmy przeciw Bogu i bliźniemu! Jest wyrażeniem pragnienia powrotu do Ojca! - mówił.

Metropolita katowicki przypomniał także, że „pokuta to oczyszczenie, ale również gotowość do ponoszenia ofiar i przyjmowania cierpienia”. - Orędzie z Fatimy przypomina nam, że nie można angażować się w sprawy człowieka, nie płacąc za to ceny, która ostatecznie wpisuje się w cenę, jaką za nasze zbawienie zapłacił Boży Syn na drzewie krzyża - powiedział do zebranych w katedrze.

- Księże arcybiskupie Wiktorze, księża biskupi Marku i Adamie, serdecznie dziękujemy Wam za to, że zaprosiliście nas we wspólnotę z Chrystusem i między nami - mówił na koniec Eucharystii ks. Ryszard Nowak, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Po Eucharystii rozdano również dekrety dla moderatorów rejonowych Ruchu Światło-Życie. Głos zabrali też kapłani związani na co dzień z Ruchem. Ks. Waldemar Maciejewski podziękował za wsparcie udzielone dla Domu Rekolekcyjnego w Wiśle-Jaworniku. Ks. Wojciech Ignasiak zaprosił wszystkich na pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która odbędzie się w Katowicach. Jest ona organizowana w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą KWC. Ks. Wojciech Iwanecki, który został diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, zaprosił wszystkich do włączenia się w dzieło przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Skierował również słowo do maturzystów i zachęcił ich do wzięcia udziału w rekolekcjach dla nich organizowanych.