Echo Łysicy zdobywa złotą Pietę

Dominik Gajda

publikacja 02.04.2017 02:54

Zespół z miejscowości u stóp Gór Świętokrzyskich wygrał Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Echo Łysicy zdobywa złotą Pietę Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Bielin otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu. Dominik Gajda /Foto Gość

Zespół śpiewaczy "Echo Łysicy" pod dyrekcją Grzegorza Michto z Bielin otrzymał nagrodę Grand Prix prestiżowego festiwalu - pozłacaną 24 karatowym złotem "Pietę".

Za nami 12. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, który odbył się 1 kwietnia w parafii pw. św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. Spośród 19 chórów, w tym dwóch wyznania ewngelicko-augsurskiego, które przyjechały z całej Polski, jury przyznało nagrodę Grand Prix zespołowi śpiewaczemu "Echo Łysicy" pod dyrekcją Grzegorza Michto działającemu przy parafii p.w. św Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach z województwa świętokrzyskiego.

W tym roku po pięciu latach do Żor wrócił chór "Canticum Jubilaeum", działający przy bazylice Matki Boskiej  w Limanowej. Kilka lat temu wygrali Grand Prix, przez dwa lata nie mogli brać udziału. Teraz znów pokazali wysoki poziom. - Podjęliśmy decyzję, że wystąpimy ponownie. Głównym bodźcem było to, że w minionym roku obchodziliśmy w naszym sanktuarium 50. rocznicę koronacji Matki Boskiej Bolesnej. Z tej okazji chór wydał płytę. Znalazły się na niej kompozycje napisane specjalnie dla nas przez współczesnych kompozytorów. Jest tam m.in. utwór, który zaprezentowaliśmy w Żorach, "Zdrowaś Maryjo boleści pełna" do słów św. Bonawentury. Pieśni pasyjno-pokutne są wyjątkowo celebrowane przez nasz chór, wykonujemy je z pietyzmem i namaszczeniem. Naszym celem jest również promocja naszego sanktuarium - powiedział Krzysztof Młynarczyk, prezes chóru.

Pomysłodawcami Przeglądu jest małżeństwo Ewa Adamczyk-Ścibik i Krzysztof Ścibik. Pani Ewa pełni funkcję dyrektora organizacyjnego, jej mąż jest menedżerem ds. promocji. Gospodarzem jest ks. prałat Stanisław Gańczorz z parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. - Żorski przegląd powstał z myślą dania szansy pokazania się wszystkim chrześcijańskim chórom, które działają przy kościołach i ośrodkach duszpasterskich. Przegląd ma charakter ekumeniczny, dlatego u nas integrują się różne wyznania chrześcijańskie. To, że występują w Żorach, napędza je do doskonalenia się. Ćwiczą w swoich parafiach, chcą się pokazać jak najlepiej - mówi Krzysztof Ścibik, odpowiedzialny za promocję Przeglądu.

Wyniki XII Ogólnopolskiego  Przeglądu  Chórów  Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej ŻORY 2017:

Jury w składzie: przewodniczący ks. dr Wiesław Hudek, członkowie: prof. dr hab. Mirosława Knapik, dr Maria Piotrowska- Bogalecka, dr Aleksandra Maciejczyk przyznało następujące nagrody:

Grand Prix - nagrodę ks. abp. dr Wiktora Skworca Metropolity Katowickiego oraz ks. Dziekana  Stanisława Gańczorza proboszcza parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach - pozłacaną 24 karatowym złotem "Pietę" oraz nagrodą pieniężną ufundowaną przez Firme Euromot Żory- prezes W. Pawlicka-Jaworska:

Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Dyrygent: Grzegorz Michta.               

I  miejsce - nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochę  otrzymała:

Schola Duszpasterstwa Akademickiego "Albertinum" w Gliwicach, Dyrygent:  Szymon Szymik
                                       
II miejsce - nagrodę bp.  Mariana Niemca - Zwierzchnika Diecezji  Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez  Firmę Klimosz   otrzymał:

Chór "Canticum Iubilaeum" z Bazyliki Matki Boskiej w Limanowej. Dyrygent: Marek Michalik
     
III miejsce- nagroda Rady Miasta Żory otrzymał:

Wyższobramski Chór Kameralny z parafii ewang.- augsburskiej w Cieszynie. Dyrygent: Piotr Sikora.

Trzy wyróżnienia specjalne:

- za ogólne wrażenie artystyczne- nagrodę ks. Prałata Jana Szewczyka otrzymał:

Chór  Ekumeniczny z parafii ewang.-augsburskiej w Karpaczu. Dyrygent: Bernard Stankiewicz

- dla najlepszego dyrygenta - nagroda mgr Ewy  Adamczyk-Ścibik  dyrektora  Organizacyjnego Przeglądu otrzymał:

Marcin Zborek (chór "Adoramus" w Rdzawce)

 - za najlepiej wykonaną pieśń pasyjną  nagroda ks. dr Wiesława Hudka otrzymał: 

chór "Canticum Novum" z parafii ś. Stanisława BM w Suszcu. Dyrygent: Szymon Cichoń.

Specjalne wyróżnienie poseł RP Izabeli Kloc otrzymał: 

- Chór "Beatitudo" z parafii ś w. Franciszka z Asyżu w Chorzowie. Ddyrygent: Krzysztof Dudzik.

Przyznano również wyróżnienia dla:

- Chór "Cantate Deo" z parafii  p.w. Krzyża Świętego w Tychach. Dyrygent: Michał Brożek.

 - Chór Chłopięco - Męski "Pueri Claromontani" z Sanktuarium Narodowego na Jasnej Górze w Częstochowie. Dyrygent:Jarosław Jasiura.