Abp Zimoń: Dziękuję za wykonanie zadania

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 23.02.2017 12:53

Śp. ks. prof. Wincentego Myszora pożegnali biskupi, kapłani, Uniwersytet Śląski, rodzina i znajomi.

Abp Zimoń: Dziękuję za wykonanie zadania Ciało śp. kapłana spoczęło na cmentarzu przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim

Jego pogrzeb odbył się w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Po Mszy trumna z ciałem zmarłego została przewieziona do Chełmu Śląskiego. Tam na cmentarzu przy rodzinnej parafii kapłana spoczęły jego doczesne szczątki.

Mszy w archikatedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił abp senior Damian Zimoń. Wspomniał w niej niezwykle bogaty dorobek naukowy kapłana i zamiłowanie tematyką gnozy.

W kazaniu zwrócił się także do zmarłego. - Chciałbym podziękować ks. prof. Wincentemu za wykonanie zadania, które zleciłem mu w 1998 r. jako biskup katowicki - precyzował.

Zadaniem tym było utworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. - Trzeba ci było najpierw pożegnać się ze środowiskiem warszawskim, przenieść się do Katowic i w latach 2001-2008 byłeś dziekanem naszego wydziału. Byłeś wszechstronnie przygotowany do tej funkcji - wyjaśniał.

Później arcybiskup senior dodał, że w tym czasie wszyscy musieli "uczyć się uniwersytetu", który nowego znaczenia nabrał w 2004 r., kiedy powstał budynek Wydziału Teologicznego przy ul. Jordana 18.

- Widziałem nieraz, jak ks. prof. Myszor z entuzjazmem przeżywał ścieżkę rozwoju wydziału. Szczególnie kiedy otrzymaliśmy prawa do udzielania tytułu doktora i doktora habilitowanego - tłumaczył abp Zimoń, podkreślając znaczenie pracy i zaangażowanie ks. prof. Myszora.

Dodał też, że na ostatnim etapie swojego ziemskiego życia ks. Wincenty uczelni służył również przez cierpienie.

Prof. Andrzej Kowalczyk, rektor UŚ, w kondolencjach skierowanych do bliskich zmarłego przypomniał, że był on przede wszystkim "dobrym i prawym człowiekiem". - Uniwersytet był dla niego pasją i życiem - stwierdził.

Z kolei Tadeusz Sławek, były rektor UŚ, wyjaśniał, że ks. Wincenty Myszor był człowiekiem Kościoła i uniwersytetu. - Był znakomitym wykładowcą i tak myślę, że Opatrzność wezwała go do siebie na początek nowego semestru. (...) Nie znamy tematu, nie znamy audytorium, ale możemy być pewni, że słuchają go w podziwie i w zasłuchaniu tak jak my - mówił.

Ks. prof. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ, przypomniał, że ks. Myszor był człowiekiem skoncentrowanym na zadaniu. Wspomniał, z jaką żarliwością zabiegał o utworzenie biblioteki, do której i on studentom kupował książki.

Kondolencje w imieniu ks. prof. Stanisława Dziekońskiego, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, złożył ks. prof. Józef Naumowicz.

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.

Był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.

W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008. Miał bardzo imponujący dorobek naukowy. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich.

Zmarł w niedzielę 19 lutego. Miał 76 lat. Więcej o nim w tekście: Nie żyje ks. prof. Wincenty Myszor.