Przeżyjmy to raz jeszcze

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 16.09.2016 11:13

Morze błogosławieństw i dobrych słów dla Polski. Chwilo, trwaj wiecznie… W sobotę dziękczynienie za ŚDM!

Przeżyjmy to raz jeszcze Katowicka Góra Karmel na Muchowcu Dominik Gajda /Foto Gość

Klęka milion ludzi. Na scenie pojawia się Ktoś najważniejszy. Płynie prośba o miłosierdzie dla nas i całego świata. Tak w sobotę 30 lipca wyglądały Brzegi, najważniejsze miejsce na tegorocznej mapie wakacyjnych urlopów.

Bóg na Śląsku

Papież Franciszek schował się w cień, klęcząc przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. W tym czasie Campus Misericordiae w językach świata modlił się koronką. Mój wzrok skierował się w stronę młodej dziewczyny z Argentyny. Klęczała wpatrzona w Pana, a po jej policzkach płynęły strumienie łez. Skończyła się modlitwa. Argentynka nie chciała wstać. Bo właśnie przyszedł do niej Jezus...

Każdy w pamięci zachował swoje doświadczenie Światowych Dni Młodzieży. Najpierw tych z Dni w Diecezji, potem – z Festiwalu Młodych w Mysłowicach, wreszcie – ze spotkań z Franciszkiem w Krakowie i w Brzegach.

Za serca łapał widok młodych maszerujących przez Rybnik z flagą Niemiec i z radością w oczach krzyczących: „Jezus Chrystus”. Duch Święty działał też przez ich kolegów z Francji, którzy o mocy Boga mówili w centrum Katowic. Nie zabrakło Go i w Chorzowie, gdzie młodzi Włosi przygotowali i rozdali posiłek ubogim i bezdomnym. Na katowickim Muchowcu widać Go było w grupkach modlących się za siebie ludzi i w kapłanach posługujących w „polowych konfesjonałach”.

Błogosławiony Śląsk, błogosławiona Polska, która przyjęła setki tysięcy pielgrzymów świata i która na własne oczy zobaczyła, jak żywy, jak kolorowy i jak radosny jest Kościół młodych.

Ale to nie wszystko. W tych dniach również świat zobaczył, że Polska jest krajem zarówno gościnnym, jak i mocno wierzącym. To dobre wspomnienia, zwłaszcza dla nas, wiecznie (niesłusznie!) zakompleksionych mieszkańców tej części Europy. Wiarą i doświadczeniami przeżytymi w Polsce zachwycili się chociażby młodzi Szwajcarzy z kantonu Solothurn. W ich kraju żywa wiara płonie w pewnych ogniskach, ale została zupełnie wypchnięta ze sfery publicznej. – W szkole w Szwajcarii nie mówi się o wierze, jakby nie było tego tematu. Szkoda, że tak jest – mówiła Flurina Birri. Tym bardziej poruszające było dla niej doświadczenie Światowych Dni Młodzieży.

Kocham cię, Polsko!

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – śpiewali młodzi świata w niemiłosiernym upale podążający na Brzegi. Miłosierni za to okazali się mieszkańcy mijanych przez nich miejscowości. Ogrodowe węże zraszały maszerujących pielgrzymów. Co chwilę wyrastały też stoliki z zimnymi napojami. Nie zabrakło ciepłych słów i wymienianych uśmiechów. „Dzień dobry, Polsko” – mówili pielgrzymi z końca świata.

Podczas tych dni nastał i taki, w którym oczy wszystkich skierowały się na młodego Ślązaka. To Maciej Cieśla z Katowic, grafik ŚDM, zmarły na raka 2 lipca w wieku 27 lat. – Wiara zaprowadziła go do Jezusa. On jest teraz z Jezusem i patrzy na nas wszystkich. To jest wielka łaska. Brawa dla naszego towarzysza! Także my kiedyś go spotkamy – mówił o nim w oknie na Franciszkańskiej Ojciec Święty.

A Maciek, cytowany przez swego brata Michała, prosił młodych, by cieszyli się każdym dniem. I tym, jak bardzo są szczęśliwi.

– Papa Francesco! – jakby w odpowiedzi na jego apel w Brzegach skandowali cieszący się życiem młodzi świata.  A Franciszek, udając, że tego nie słyszy, przerwał ich okrzyki. Na ołtarzu był Ktoś o wiele od niego ważniejszy.

– Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz: w Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany czy jakiego używasz telefonu komórkowego; dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą – liczysz się ty. Taki, jaki jesteś – mówił podczas Mszy Posłania w niedzielę 31 lipca.

– W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna. Kiedy w życiu zdarza nam się, że mierzymy nisko zamiast wysoko, może nam pomóc ta wspaniała prawda: Bóg jest wierny w miłości względem nas, a nawet nieustępliwy. Pomoże nam myśl, że kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów – dodał chwilę później.  

Rok Miłosierdzia, jubileusz chrztu, Kraków, Łagiewniki, Jan Paweł II, siostra Faustyna, Światowe Dni Młodzieży. Tak, zdecydowanie Pan Bóg Polskę kocha.

Dziękczynne spotkanie po ŚDM młodych archidiecezji odbędzie się w sobotę 17 września. Szczegóły TUTAJ.

Wszystkie relacje i nasze zdjęcia z ŚDM znaleźć można TUTAJ.