Twarz wolności

ad

publikacja 26.06.2016 15:45

Kaplica Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności pobłogosławiona.

Abp Wiktor Skworc błogosławi kaplicę z wizerunkiem Maryi - Jutrzenki Wolności Abp Wiktor Skworc błogosławi kaplicę z wizerunkiem Maryi - Jutrzenki Wolności
Anna Derkowska /Foto Gość

- Między patronem parafii, a parafianami powinna istnieć szczególna więź duchowa, mistyczna relacja. Waszą patronką jest Matka Kościoła, Niepokalana Jutrzenka Wolności. Dziś poświęcam Jej kaplicę, w której jest umieszczony Jej wizerunek, za którym tak tęskniliście - mówił abp Skworc w Katowicach.

26 czerwca w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach – Brynowie odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy Matki Kościoła, Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

- Mozaika w kaplicy kościelnej jest u nas od końca kwietnia. Przy niej odbywały się już nabożeństwa majowe. Autorem pracy jest Marko Rupnik ze Słowenii. Wyobrażenie przedstawia Maryję w scenie Zwiastowania. W dolnym rogu możemy zobaczyć paszczę bestii, która chce zawładnąć człowiekiem. Adam i Ewa wyciągają ręce do wolności. Na lewej ścianie widać św. Jana Pawła II, Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - mówił ks. Marek Spyra, proboszcz parafii.

- Kościół z cegły pełni tylko rolę służebną, by budować Kościół żywy. Dziś w tym wieczerniku, pozdrawiam Was słowami Chrystusa „Pokój Wam”. Jezus wiedział, że apostołowie potrzebują pokoju serca. Również my, w tych niepewnych czasach, najbardziej go potrzebujemy. W drodze z życia do życia zatrzymujemy się przy stole Słowa i Eucharystii, by rozeznać nasze powołanie. A jest nim czynienie dobra - mówił w homilii abp Skworc.  

Przywołując słowa z Listu świętego Pawła Apostoła do Galatów „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. (…) Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności”, stwierdził, że "te słowa oznaczają, że wolność jest darem i zadaniem. Jest ukierunkowana na miłość. Często jednak mylimy miłość z pożądliwością ciała. A miłość wymaga ładu, moralności, wartości i dobra. Zatem prawdziwa wolność zawsze kosztuje, a my musimy ten trud podejmować. Nie możemy, jak tego często chce współczesny człowiek, budować wolności bez Jezusa, a nawet przeciwko Niemu. Wasza obecność w tym wieczerniku jest deklaracją wiary wraz z jej konsekwencjami. Pamiętajmy, że chrześcijaństwo wybiórcze to życie w kłamstwie, które doprowadza do niewoli grzechu - mówił metropolita katowicki.

Na koniec Mszy św. biskup poprosił wiernych, by podpisywali się pod obywatelską inicjatywą zakazującą handlu w niedzielę. - Niech wolna niedziela będzie dobrem powszechnym, a nie luksusem. Wierzę, że razem uda nam się przywrócić wolne w dniu Pańskim. Wszak to dzięki zwykłym ludziom udało się sprawić, że Święto Objawienia Pańskiego jest czasem odpoczynku, że możemy w tym dniu organizować tradycyjne już orszaki trzech króli. Weźmy przykład z innych krajów np. Niemiec, gdzie niedziela konstytucyjnie jest czasem umacniania więzi rodzinnych – zaapelował metropolita katowicki.

Czytaj także:

Kościół z twarzą