Śląski błogosławiony zainspirował

Agata Bzdoń

publikacja 12.06.2016 11:49

To było wyjątkowe święto. Wierni z Hajduk przeżywali po raz pierwszy „Czempieladę”. Wszystko po to, by uczcić życie i dzieło bł. ks. Józefa Czempiela, byłego proboszcza tamtejszej parafii. 11 czerwca przypada jego liturgiczne wspomnienie.

Abp D. Zimoń ze statuetką bł. J. Czempiela Abp D. Zimoń ze statuetką bł. J. Czempiela
Wojciech Żuchowicz

Punktem kulminacyjnym „Czempielady 2016” było wręczenie statuetki bł. Józefa Czempiela abp. Damianowi Zimoniowi. Jest to wyróżnienie, które odtąd będzie wręczane co roku osobie, która w szczególny sposób zaangażowała się w szerzenie kultu bł. ks. Czempiela.

Zaszczyt wręczenia statuetki oraz wygłoszenia laudacji przypadł Józefie Dziadek-Wilk, krewnej błogosławionego proboszcza, a zarazem prezes Stowarzyszenia jego imienia.

- Wyróżnienie, jakim jest po raz pierwszy wręczona statuetka imienia błogosławionego księdza Józefa Czempiela, pragniemy przyznawać osobom, które dziełem życia realizują ideały hajduckiego męczennika: dobroczynność, walkę z ubóstwem i społecznym wykluczeniem oraz niezachwianą służbę Kościołowi, a także przyczyniają się do promocji jego kultu - mówi Józefa Dziadek-Wilk. - Abp Damian Zimoń stał się spiritus movens procesu beatyfikacyjnego dwóch pierwszych kapłanów katowickiego Kościoła: księdza Emila Szramka i księdza Józefa Czempiela - dodaje.

Pomysł zorganizowania festynu pojawił się już w ubiegłym roku. Parafianie, pamiętając odbywające się kiedyś "Hajduckie Początki Lata", bardzo chcieli powrócić do tradycji dorocznych zabaw rodzinnych. Od razu nasunęła się myśl, żeby połączyć to z szerzeniem kultu błogosławionego męczennika, tak ważnego dla tej parafii.

- To było natchnienie Ducha Świętego - wyjaśnia ks. Niesporek. - Obecne czasy są podobne do tych, w których żył bł. Józef Czempiel. Mamy problem bezrobocia, jest wiele nałogów, rozpadają się rodziny. Trzeba wyjść do ludzi, tak jak on. Trzeba podać im rękę, pokazać, że w Kościele znajdą pomoc i wsparcie - dodaje.

Nazwa "Czempielada" nawiązuje do "Emiliady", festynu charytatywnego organizowanego dla upamiętnienia bł. ks. Emila Szramka przez parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Nie jest to przypadkowe - obaj księża współpracowali ze sobą, obaj zostali zamordowani za zaangażowanie społeczne, obaj zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku.

Bł. Józef Czempiel przez wiele lat prowadził działalność narodową i społeczną o bardzo szerokim zasięgu. Angażował się we wszelkie formy pomocy biednym i potrzebującym. Szerzył ideę wychowywania w trzeźwości i wspierał rodziny uzależnionych od alkoholu.

W trosce o dobro mieszkańców rozwijającej się wciąż chorzowskiej parafii, zainicjował budowę kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie pozostawał obojętny wobec bezrobocia i biedy otaczających go ludzi.

Mimo wyraźnych sygnałów niezadowolenia ze strony władz hitlerowskich, nie wycofał się, nie dał zastraszyć, co w końcu doprowadziło do jego aresztowania. Trafił do KL Dachau, gdzie został zamordowany w 1942 roku.

"Czempielada 2016" została zorganizowana przez ks. Marcina Niesporka, wikarego w parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie, młodzież przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży oraz dorosłych z grup parafialnych, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Błogosławionego Ks. Józefa Czempiela.