Jest nowa fabryka w Tychach

prze

publikacja 13.04.2016 20:02

Otworzył ją koncern Nexteer Automotive, specjalizujący się w produkcji układów kierowniczych.

Jest nowa fabryka w Tychach Otwarcie fabryki układów kierowniczych w Tychach Przemysław Kucharczak /Foto Gość

To już druga fabryka tego koncernu w Tychach.

Prototypy: budowa i testy

W czasie otwarcia fabryki w środę 13 kwietnia przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że w połowie roku powstanie tutaj także europejskie Centrum Techniczne. Będzie w nim pracować 150 inżynierów. 50 z nich już pracuje w firmie, a 100 zostanie wkrótce zatrudnionych.

Będą oni prowadzić badania nad nowymi typami układów kierowniczych i budować prototypy. Następnie będą je poddawali próbom na torze testowym, który też właśnie powstał za nową halą.

Europejskie Centrum Techniczne w Tychach będzie m.in. pracować - we współpracy z największymi światowymi koncernami samochodowymi - nad zbudowaniem tzw. autonomicznych samochodów.

Tychy i samochody autonomiczne

To pojazdy, które będą same się prowadzić - bez udziału kierowcy - przynajmniej na tych drogach, na których można skorzystać z sygnału GPS. - Nieodzowną częścią autonomicznych samochodów będą układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym, w produkcji których się specjalizujemy - mówi Piotr Dembiński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej na region Europy Nexteer Automotive. - W branży mówi się o latach 2025-2030 jako o czasie stworzenia samochodów może nie w pełni, ale w dużym stopniu autonomicznych - zdradza.

Już teraz Nexteer rozwija i produkuje systemy EPS, które umożliwiają półautonomiczne prowadzenie samochodu. Obejmuje to wspomaganie parkowania czy funkcję prowadzenia po właściwym pasie.

Nexteer Automotive ma w Polsce dwa zakłady - w Tychach i Gliwicach. W ciągu roku produkują one prawie 3 mln kolumn i układów kierowniczych. Poza Polską zakłady koncernu stoją też w mieście Saginaw w stanie Michigan w USA, kolebce koncernu, a także w Chinach, Meksyku i Brazylii. Ponad połowa z 30 mln wyprodukowanych dotąd przez koncern układów kierowniczych powstała na Śląsku.

W produkowane na Śląsku układy kierownicze są wyposażone m.in. bmw i3 (to model w pełni elektryczny model), bmw mini, bmw serii 1, bmw serii 2 active tourer, alfa romeo mito, fiat 500, opel adam, corsa i insignia czy citroeny c3 i ds3.

Czy - poza inżynierami do prac projektowych - firma zatrudni kolejnych pracowników do produkcji w Tychach? Jak powiedział nam P. Dembiński, jest to bardzo prawdopodobne. Decyzje o zwiększeniu zatrudnienia mogą zapaść jednak dopiero po wynegocjowaniu przez koncern nowych kontraktów.

W otwarciu nowego zakładu w Tychach uczestniczył Laurent Bresson, prezes Nexteer Automotive. Przekonywał dziennikarzy, że specjalność jego koncernu - układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym - do 2025 roku niemal w 100 proc. wyprą tradycyjne układy hydrauliczne dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa, ekologii, poprawie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Wyjaśniał też, dlaczego swoje centrum badawcze koncern buduje właśnie w Tychach. - To właśnie w Polsce znaleźliśmy idealne warunki do stworzenia Centrum Technicznego. Nie tylko z uwagi na tworzenie nowego zakładu produkcyjnego. Także ze względu na doskonałych specjalistów, bliskie położenie bardzo dobrych uczelni technicznych, a także dobre warunki do inwestycji ze strony lokalnych władz oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - powiedział.