Nie bójcie się miłości

dg

publikacja 14.02.2016 19:50

- Świat mówi o walentynkach, zakochani obejmują się czule i wymieniają pocałunki, a Jezus... wychodzi na pustynię - mówił licznie zgromadzonym pielgrzymom w niewielkim sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym biskup pomocniczy Marek Szkudło, podczas uroczystej sumy odpustowej.

Nie bójcie się miłości Mszy przewodniczył bp Marek Szkudło. Obok proboszcz ks. Janusz Kwapiszewski Dominik Gajda

W tym roku uroczystość odpustowa zbiegła się z pierwszą niedzielą Wielkiego Postu.

Biskup Marek Szkudło w homilii odniósł się do Ewangelii o kuszeniu Jezusa przez diabła na pustyni.

- Diabeł używa, co jest bardzo znaczące, szczególnego słowa - „jeśli”. „Jeśli jesteś Synem Bożym...to...”, „jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon” - zauważył. 

- Natomiast w miłości nie ma miejsca na słowo: „jeśli”. Tryb warunkowy w miłości się nie sprawdza. I to jest najbardziej podstawowa cecha miłości, w której powiedzenie: „jeśli mnie kochasz, udowodnij mi to, jeśli mnie kochasz, zrób to albo to”, znaczy po prostu: „ja nie kocham ciebie” - tłumaczył biskup Marek Szkudło.

Biskup zwracał również uwagę, że kształtem miłości jest piękno.

- Nie bójcie się jej przeżywać. Kształtem miłości jest właściwie przeżywana choroba, ale i gorliwe wypełnianie posługi wobec chorego, nawet jeśli ten chory traci wiarę w sens cierpienia i chciałby je na własne życzenie ukrócić śmiercią. Kształtem miłości jest nieustanne rozeznawanie swojego życiowego powołania, nawet jeśli wszyscy dookoła wmawiają Ci, że nie ma czegoś takiego, jak wybór na całe życie, a nierozerwalne małżeństwo odeszło do lamusa. Kształtem miłości jest dojrzała postawa rodzica wobec potomstwa, i to nie tylko rodzica oczekującego, który wie, że dziecko jest darem i celem, a nie prawem do zrealizowania za wszelką cenę i środkiem do celu, lecz również rodzica, który ma obawy przed trudami życia w niestabilnej materialnie sytuacji. Kształtem miłości jest pełne wiary, miłości i zgody życie codzienne w rodzinie, nawet jeśli wiele rodzin dookoła się rozpada, rozchodzi albo wiary w sobie nie pielęgnuje - apelował biskup Marek Szkudło.

Warto również podkreślić, podczas odpustowej Mszy Świętej użyty został prymicyjny kielich biskupa pomocniczego diecezji katowickiej w latach 1937-1978, Juliusza Bieńka.

W wigilię uroczystości odpustowej poświęcona została kopia obrazu „Koronacji Matki Bożej” z końca XV lub początku XVI wieku. Kopia została wykonana na podstawie zachowanych fotografii, gdyż sam obraz zginął podczas II wojny światowej.