Opłatek na synodzie

jj

publikacja 12.12.2015 13:35

- Możemy już wstępnie ustalić, że życzymy sobie dobrze, dzielimy się opłatkiem i pocałunkiem pokoju, to będą najlepsze życzenia - żartował abp Wiktor Skworc.

Opłatek na synodzie Abp Wiktor Skworc dzieli się opłatkiem z Aleksandrem Bańką, przewodniczącym Komisji ds. Świeckich Joanna Juroszek /Foto Gość

W sobotę 12 grudnia odbywa się 8. sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Tym razem jej uczestnicy poza dyskusją nad propozycjami komisji, którym poświęcone jest spotkanie, przełamali się wigilijnym opłatkiem.

Jak nawrócić chopa?

Kolejna sesja poświęcona została Komisji ds. Świeckich oraz Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego. Pierwszej przewodniczy Aleksander Bańka, filozof, politolog, świecki lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, drugiej - ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Komisja ds. Świeckich zauważa, że świeccy są posłani zarówno do pełnienia funkcji w świecie, jak i w Kościele. Tłumaczy, że głównym zadaniem ochrzczonych nieduchownych jest apostolstwo słowa, czyli głoszenie kerygmatu zwłaszcza tam, gdzie księża nie mają dostępu.

Komisja podkreśla, że należy to robić w sposób autentyczny, dlatego za główny cel stawia przywrócenie mocy pobożności świeckich. - Jak głosić, żeby nawracało się 5 tys. mężczyzn naraz? To nie jest takie proste, wiemy, jak trudno nawrócić chopa - mówił A. Bańka, przywołując Dzieje Apostolskie.

Komisja proponuje więc formację dla świeckich, dla świeckich liderów oraz branie przez nieduchownych współodpowiedzialności za parafię. Akcentuje formację ewangelizacyjno-katechumenalną, w skład której wchodzą rekolekcje ewangelizacyjne, Seminarium Odnowy Wiary, kursy szkół nowej ewangelizacji, modlitwa osobista i wspólnotowa, kierownictwo duchowe, regularna adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie słowa Bożego czy formacja biblijna.

Komisja przypomina także o roli liderów świeckich, których pracę koordynować ma archidiecezjalne centrum formacyjne. Zadaniem świeckich mają być także głoszenie konferencji, pouczeń, katechez, wyjaśnianie słowa Bożego oraz współprowadzenie rekolekcji.

Brama miłosierdzia

Komisja ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego zarządza powołanie Archidiecezjalnej Szkoły Katechetów Parafialnych. Jej zadaniem ma być przygotowanie świeckich do prowadzenia katechezy w parafii. Komisja zarządza także powołanie Rady Wydziału Katechetycznego, organu doradczego, działającego we współpracy z Wydziałem Katechetycznym.

Członkowie tej komisji zachęcają do organizacji przez proboszczów regularnych spotkań formacyjnych i organizacyjnych ze wszystkimi zaangażowanymi w katechezę na terenie danej parafii.

Komisja akcentuje także wartość katechezy w szkole, przy parafii oraz w rodzinie. Podkreśla znaczenie formacji katechetów oraz katechezy dorosłych. - Z teologicznego punktu najważniejsze jest to, żebyśmy przylgnęli do Chrystusa. To jest nasz główny cel - mówił w rozmowie z dziennikarzami ks. Buchta. Przypomniał także rolę katechezy: nauczanie, wychowanie i wtajemniczenie chrześcijańskie.

- Nauczanie to zadanie z natury wypływające z misji szkoły; odpowiednie ułożenie akcentów, dostosowanie ich do wskazań nowych programów katechetycznych, do uwarunkowań współczesnych duszpasterstwa, a także kontynuacja naszej śląskiej, bogatej, pięknej tradycji katechetycznej - to wszystko staraliśmy się zamknąć w przygotowanym przez nas dokumencie - mówił. ks. Buchta

Spotkanie jak zawsze rozpoczął abp Wiktor Skworc. W słowie skierowanym do członków synodu przypomniał znaczenie Roku Miłosierdzia, modlitwy w rodzinie, parafii i diecezji oraz stałej formacji.

- Bramą miłosierdzia jest przede wszystkim sakrament chrztu świętego. Z niego wszystko wynika. To on daje nam uprawnienie do korzystania z Bożego Miłosierdzia. Świadomość chrzcielna jest więc ogromnie ważna, później ma ona przekładać się na współodpowiedzialność za Kościół, za losy Ewangelii i ewangelizacji. To jest nasza powinność - mówił nam metropolita katowicki.