Gramy w jednej uOrkiestrze

prze

publikacja 11.12.2015 22:39

Bracia Golcowie, arcybiskup Wiktor Skworc i Artur Tomasik otrzymali Nagrody Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.

Gramy w jednej uOrkiestrze Laureaci Nagrody im. Stanisława Ligonia w 2015 roku - twórcy zespołu "Golec uOrkiestra" Paweł i Łukasz Golcowie, abp Wiktor Skworc, Artur Tomasik Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Statuetki 11 grudnia wręczył laureatom Henryk Grzonka, prezes Radia Katowice.

Jury przyznało też nagrodę "Żeleźniok Karlika" prof. Janowi Malickiemu, dyrektorowi Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Otrzymał ją za propagowanie dorobku Stanisława Ligonia, doprowadził bowiem do ukazania się reprintów dwóch jego dzieł. Pierwszy z nich to słynna książeczka "Bery i bajki śląskie" - wojenne wydanie dla armii Andersa (Jerozolima 1944 rok), a drugi to znakomita sztuka, która do niedawna była prawie całkiem zapomniana - "Wesele na Górnym Śląsku". W 2013 roku dzięki Radiu Katowice została jednak znowu wystawiona.

Wielka ambona

Jako pierwsi Nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia odebrali Paweł i Łukasz Golcowie, twórcy Golec uOrkiestry. Po nich - arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. - Chciałoby się powiedzieć, że gramy w jednej uOrkiestrze... - zaczął. Mówił, że grają razem dla ludzi, dla Śląska, dla Kościoła. - Próbujemy budować rzeczywistość społeczną, także korzystając z gościnnej anteny Polskiego Radia w Katowicach. Za tę gościnę serdecznie dziękuję, bo to jest największa ambona w regionie i warto z tej ambony korzystać. Dziękuję za tę możliwość dobrego, pozytywnego przekazu. Ta nagroda jest dla mnie impulsem dla dalszej pracy - zadeklarował.

Trzecią statuetkę odebrał Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Jest pierwszym managerem wśród osób, którym dotąd przyznano Nagrodę Ligonia. Został nagrodzony za niezwykłą przemianę, jaką pod jego zarządem przeszło lotnisko w Pyrzowicach - wielokrotnie zwiększyło liczbę pasażerów, zyskało m.in. nowe terminale, halę cargo, nowy pas startowy, płytę postojową, czy - całkiem niedawno, w czwartek 10 grudnia - płytę do odladzania samolotów.

Karlik, czyli Stasiek

Stanisław Ligoń był przedwojennym dyrektorem Radia Katowice, artystą malarzem, pisarzem, scenarzystą, wreszcie twórcą stałych audycji radiowych, których słuchał cały Śląsk. Prowadził je z humorem, używając "śląskij godki". Tytuły niektórych z tych audycji to "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", „Przy żeleźnioku", "U Karlika gro muzyka".

Prezes radia Henryk Grzonka ogłosił, że Dzień Otwarty w siedzibie rozgłośni odbędzie się 24 stycznia 2016 roku. Zapowiedział też, że rok 2016 w Radiu Katowice będzie Rokiem Jerzego Haralda - przedwojennego twórcy radiowej orkiestry i kompozytora wielu wpadających w ucho melodii. Jedna z nich - "Mkną po szynach niebieskie tramwaje" - jest dzisiaj traktowana jako hymn Wrocławia, powstają tam jej nowe wykonania. Jerzy Harald to pseudonim - ten katowicki muzyk naprawdę nazywał się Jan Liersz.