"POWIEDZ: AAAaaa" aby uratować czyjeś życie

informacja prasowa

publikacja 04.12.2015 22:00

Od poniedziałku nasi studenci będą na straży w walce z rakiem krwi.

"POWIEDZ: AAAaaa" aby uratować czyjeś życie Akcja potrwa od 7 do 11 grudnia na wybranych uczelniach Karolina Pawłowska /Foto Gość

Od poniedziałku 7 grudnia rusza ogólnopolska studencka inicjatywa mającą na celu zarejestrowanie potencjalnych dawców szpiku. Akcja pod hasłem "Powiedz AAAaaa" zostanie przeprowadzona na 40 uczelniach z 18 miast, a studenccy liderzy każdej z uczelni zorganizują ją w ramach stażu Fundacji DKMS Polska.

Fundacja DKMS Polska wybrała 64 studentów studiów dziennych na wolontaryjnych organizatorów ogólnopolskiej rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Liderkami projektu na Uniwersytecie Śląskim są Marta Bainka i Anastasia Chaykina. Rejestracja będzie się odbywać codziennie w 3 lokalizacjach rozlokowanych na Uniwersytecie Śląskim i w CINiBA, która została patronem akcji. Rejestracja odbędzie się na poniższych wydziałach:

- Wydział Nauk Społecznych,
- Wydział Prawa i Administracji,
- Wydział Biologii i Ochrony Środowiska,
- Wydział Teologiczny,
- Wydział Filologiczny,
- Wydział Matematyki, Fizyki i  Chemii,
- Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

"Powiedz AAAaaa" to świeża odsłona projektu studenckiego, który Fundacja DKMS Polska organizuje już po raz 6. Wcześniejsze edycje pod nazwami "Studenci wspólnie przeciw białaczce" czy "Dwa wymazy i do bazy" zakończyły się łączną liczbą 64 000 potencjalnych dawców, spośród których już ponad 160 podarowało szansę na życie potrzebującym przeszczepienia pacjentom.  

Nie byłoby to możliwe bez nieocenionego zaangażowania studentów, którzy te akcje zorganizowali. Tym razem studenci będą realizowali wszystkie działania w ramach stażu w Fundacji DKMS Polska, jako Liderzy projektu.

Studenci będą mogli przeżyć niezwykłą przygodę, pomagając ratować chorych na raka krwi, za którą dodatkowo otrzymają potwierdzenie odbycia stażu
w Fundacji DKMS Polska. Akcja potrwa od 7 do 11 grudnia na wybranych uczelniach.

Wszystkie szczegóły dotyczące projektu dostępne na stronie: www.dkms.pl/student. Wydarzenie znaleźć można także na Facebooku.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 772.000 potencjalnych dawców komórek macierzystych, tym samym jest największą bazą w Polsce.

Już ponad 2499 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im szansę na wygranie walki z białaczką i innymi nowotworami krwi lub szpiku.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do pobrania próbki materiału genetycznego z wymazu z błony śluzowej, wewnętrznej strony policzka.

Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.