Świadkowie miażdżenia człowieka cierpieniem

jj

publikacja 18.10.2015 18:00

W światową niedzielę misyjną na pielgrzymce spotkała się służba zdrowia archidiecezji. Wśród nich było kilkoro medyków, którzy w poniedziałek z misją lekarską udadzą się do Paragwaju.

Świadkowie miażdżenia człowieka cierpieniem Kilkuosobowa delegacja śląskich pracowników służby zdrowia wyrusza z pomocą medyczną do Paragwaju Joanna Juroszek /Foto Gość

Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, położne, całe środowisko medyczne archidiecezji katowickiej i ich bliscy na wspólnej modlitwie spotkali się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc. On także na koniec Mszy św. wręczył dekrety trzem kapłanom.

Wśród nich obecny był ks. Krzysztof Tabath, duszpasterz służby zdrowia do 31 października, obecnie także proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Knurowie. Od 1 listopada jego funkcję przejmie ks. Łukasz Stawarz, kapelan szpitalny w Tychach.

Dekret otrzymał także ks. Michał Orlik, kapelan szpitalny w Katowicach-Ochojcu, który od 1 listopada będzie asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

W homilii abp Wiktor Skworc przypomniał pracownikom służby zdrowia o ich szczególnej misji. - W dżungli przepisów i procedur, w gąszczu biurokratycznych reguł, wobec bożka rynku usług i ekonomii, macie misję do spełnienia wobec pacjenta. Leczcie go, patrząc na niego integralnie. Jesteście powołani, aby tu i teraz, nie wyjeżdżając na misje, być misjonarzami, świadkami, apostołami Chrystusa - mówił.

Arcybiskup odniósł się również do problemu cierpienia i śmierci, z jakimi na co dzień spotykają się pracujący z chorymi. - Wy często jesteście świadkami tego bolesnego procesu miażdżenia człowieka cierpieniem, procesu choroby i odchodzenia. Bracia i siostry! Bóg i nam daje pić kielich męki, ale napełnia go również winem łaski, błogosławieństwa, pokoju, szczęścia, abyśmy nie ustali w drodze do chwały. Słów, które mogą nas przejmować lękiem, Jezus doświadczył na samym sobie. On pierwszy wypił kielich męki, został poddany chrztowi śmierci. Tylko tak mógł wejść do chwały Ojca - wyjaśniał.

Metropolita katowicki prosił środowisko medyczne, aby znajdowało czas na modlitwę i ciągłe nawracanie się. - Niech dzięki modlitwie, zapatrzeniu się w Jezusa i zasłuchaniu się w Jego słowo, wzrasta wasza wiara, a wraz z wiarą jej bliźniacza siostra - nadzieja. Niech też wasza wiara i nadzieja promieniują na tych, którym z oddaniem służycie - na chorych i ich bliskich. Tak oto służba zdrowia niech staje się służbą człowiekowi, bratu i siostrze, jego zdrowiu!