Przedsionek nieba

ap

publikacja 17.10.2015 19:00

Ks. Ryszard Nowak: Ta jedność ma nas zbliżać do krzyża, na którym Jezus został nad ziemię wywyższony i pociągnął wszystkich do siebie.

Przedsionek nieba VI sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Zakończyły się obrady VI sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Tym razem w auli Wydziału Teologicznego UŚ dyskutowano o ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym oraz o kondycji współczesnej rodziny. Drugim zagadnieniem od wielu miesięcy zajmuje się Komisja ds. Duszpasterstwa Rodzin. Natomiast dialog międzywyznaniowy i międzyreligijny to przedmiot wielu rozmów, projektów i modlitw Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

Od 25 marca br. w ramach synodu działa zespół synodalny ds. ekumenizmu. Został on powołany przez Komisję Główną Synodu, aby w prace Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego wnieść głos oddolny, głos praktyków, ludzi, którzy od wielu lat mają doświadczenie budowania relacji międzywyznaniowej czy międzyreligijnej. Podczas obrad sesji plenarnej głos zabrał ks. Ryszard Nowak. W imieniu zespołu synodalnego ds. ekumenizmu przedstawił propozycje zmian w projektach dokumentów Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

Zespół synodalny zasugerował między innymi nowy podział strukturalny i przełożenie pewnych akcentów dotyczących współpracy, współdziałania i dialogu. Konkretną propozycją jest powołanie ciała, które byłoby koordynatorem ds. działań jedności i dialogu na zewnątrz Kościoła. Według członków zespołu powinno to odbywać się na trzech poziomach: dialog z innymi chrześcijanami, dialog międzyreligijny i dialog kulturowy z ludźmi dobrej woli, którzy utrzymują, że nie wierzą w Boga, ale jak mówi Sobór Watykański II, nie bez pomocy łaski Bożej usiłują żyć uczciwie. - Wspólne nam jest prawo naturalne - mówi ks. Ryszard Nowak. - Z tego wynikają obszary wspólne, ponadwyznaniowe czy ponadreligijne: troska o pokój na świecie, o ekologię, charytatywność, ochrona życia. Dla nas jest to przestrzeń do dawania świadectwa i wskazywania na Jezusa.

- Z mojego doświadczenia wynika, że chrześcijanie są spragnieni otwartego Kościoła, który pozwoli im się poznać, być ze sobą, budować dla wspólnego dobra - tłumaczy ks. Nowak. - Te doświadczenia dla mnie są przedsionkiem nieba. Jedność chrześcijan ma być znakiem dla ludzi, którzy nie znają Jezusa. Ta jedność ma nas także zbliżać do krzyża, na którym Jezus został nad ziemię wywyższony i pociągnął wszystkich do siebie.

W tej chwili propozycje rozporządzeń i zaleceń, które wypracował zespół synodalny ds. ekumenizmu zostaną przedstawione podczas sesji otwartej Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego. Tam zostaną też przedstawione szczegóły oraz obszary działań ekumenicznych czy międzyreligijnych, które już istnieją i są realizowane w archidiecezji.

Podczas sesji był też omawiany projekt Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin. Komisja przedstawiła abp. Wiktorowi Skworcowi paletę zarządzeń i zaleceń. Podzieliła je na bloki tematyczne. Pierwszy obejmuje ogólne duszpasterstwo małżeństw i rodzin w archidiecezji. Członkowie komisji podkreślili, że jednym z ważnych zadań Wydziału Duszpasterstwa Rodzin jest nabór, stała formacja oraz rozwijanie wiedzy i umiejętności doradców życia rodzinnego posługujących w archidiecezji katowickiej oraz weryfikacja ich kompetencji na przykład poprzez wizytację ich posługi.

Kolejną przestrzenią, którą zajmuje się komisja, jest duszpasterstwo rodzin, nie tylko w archidiecezji, ale także w poszczególnych dekanatach. Tu członkowie komisji podkreślają podejmowanie dekanalnych inicjatyw duszpasterskich na rzecz małżeństw i rodzin, a także dbanie o dostępność i jakość poradni życia rodzinnego.

Jak łatwo się domyślić, komisja stawia także na duszpasterstwo rodzin w tej najmniejszej komórce Kościoła lokalnego, jaką jest parafia. W tym obszarze członkowie liczą na zaangażowanie także proboszczów. Powinni oni zadbać o organizację bliższego i bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, o jakość prowadzenia poradni życia rodzinnego w parafii czy organizację katechezy dla dorosłych, zwłaszcza dla rodziców.

Nad projektem dyskutowali członkowie synodu, przedstawiciele innych komisji. Było wiele krytycznych głosów, zarzutów, że dokument w zasadzie nie porusza kwestii rodziny szeroko rozumianej, a skupia się głównie na małżeństwie. Skrytykowano także ogólnikowość sformułowań, brak konkretnych wskazań, w jaki sposób realizować kolejne zarządzenia czy zalecenia.

Ewa Porada, która jest konsultorem komisji przyznała, że poradnie życia rodzinnego to pierwsza pomoc w kryzysach i konieczne jest stworzenie w archidiecezji profesjonalnych ośrodków pomocy rodzinie, w której pracowaliby specjaliści: lekarze, psycholodzy, psychiatrzy, prawnicy.