Rok Akademicki: inauguracja

prze

publikacja 11.10.2015 21:09

Pytaliśmy Nauczyciela Dobrego, jak osiągnąć życie wieczne, czy samych siebie, jak żyć wiecznie?

Rok Akademicki: inauguracja Studenci przekazują dary mszalne na ręce abp Wiktora Skworca - inauguracja roku akademickiego w katowickiej katedrze Przemysław Kucharczak /Foto Gość

W czasie Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w Katowicach poddawał to pod zastanowienie arcybiskup Wiktor Skworc. Słuchali go m.in. rektorzy, dziekani i studenci górnośląskich uczelni, którzy uczestniczyli we Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla.

Wróć do dekalogu, wróć do dialogu

Wszyscy wysłuchali przypadającego na dziś w liturgii fragmentu Ewangelii, w którym bogaty młodzieniec przychodzi do Jezusa po naukę, jak osiągnąć życie wieczne. Właśnie do tego tekstu nawiązał na koniec uroczystości metropolita katowicki. - Nie pytaliśmy nauczyciela dobrego, co czynić, żeby osiągnąć życie wieczne. Bardziej może pytaliśmy samych siebie i siebie nawzajem, co czynić, aby żyć wiecznie - zauważył.

Arcybiskup Wiktor Skworc zacytował jakby w odpowiedzi radę, jaką w ostatniej encyklice daje papież Franciszek. - Należy wracać do źródeł: do dekalogu i dialogu. Do przymierza między stworzeniem i naturą. Do pokory wreszcie wobec stworzenia i Stworzyciela, a nie do absolutyzacji ograniczonych przecież osiągnięć homo sapiens - dodał.

Jego nauka przeszła na koniec w modlitwę. - Powtarzajmy zatem za psalmistą: Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca. Nasyć nas o świcie swoją łaską, abyśmy przez wszystkie dni mogli się radować i cieszyć. Dobroć Pana Boga naszego niech będzie nad nami. I wspieraj pracę rąk naszych, dzieło rąk naszych wspieraj - mówił.

Miejsce w świecie dla człowieka

Wcześniej homilię wygłosił w czasie inauguracji biskup gliwicki Jan Kopiec. Przypominał, że wspólna Europa nie zaczęła się od Unii Europejskiej. I nawiązywał do budowania wspólnoty wszystkich Europejczyków w... średniowieczu. Wspomniał o naukowcach z wieku XIII. - Myślę, że nie wszyscy podzielają zachwyt nad wiekami średnimi - zaznaczył. Po czym opowiedział o pewnym fermencie intelektualnym, który zapanował na europejskich uniwersytetach właśnie w XIII wieku.

Bp Kopiec mówił, że uczeni szukali wtedy czegoś, co łączyłoby wszystkich ludzi. Uważali, że społeczeństwa powinny gromadzić się w jednej wielkiej wspólnocie. Chcieli znaleźć coś, co najbardziej sprzyjałoby wszystkim obywatelom. Zaproponowaną przez nich odpowiedzią jest idea Christianitas. Wizja świata, w której człowiek znajduje swoje miejsce.

- Uniwersytety w niezwykle dynamiczny sposób pociągnęły Europę naprzód tą wizją wynikającą z chrześcijaństwa, aby w Jezusie Chrystusie wszyscy znaleźli swoje miejsce - zauważył bp Kopiec. Dodał, że te rozważania wciąż są aktualne. - Wszyscy próbujemy osadzić siebie i naukę w odpowiednim miejscu - powiedział.

Przeczytaj też: Franciszek Pieczka z Lux ex Silesia

Rok Akademicki: inauguracja   11 października, Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość