U księdza Emila

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 09.10.2015 17:05

Do Tworkowa, miejsca urodzenia i chrztu bł. ks. Emila Szramka, pielgrzymowała społeczność Zespołu Szkół Katolickich z Katowic, świętując 25-lecie istnienia Liceum Ogólnokształcącego.

U księdza Emila Młodzi u błogosławionego ks. Sebastian Kreczmański

- Na początku chciałbym podkreślić, że Opatrzność cały czas czuwała nad dziełem, jakim jest szkoła - mówi Antoni Salamon, wieloletni nauczyciel w liceum. Pierwsza dyrektor szkoły Barbara Salamon podpowiada natomiast, że to za sprawą abp. Damiana Zimonia szkoła w ogóle mogła powstać i otrzymać takiego patrona. - Konkurencję ks. Szramek miał sporą. Były inne propozycje, m.in. św. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński, a nawet św. Jadwiga Królowa czy Janusz Korczak. Jednak ostatecznie podczas głosowania na patrona szkoły wybrano bł. ks. Emila Szramka - opowiada.
 
- Niejako „wracamy do korzeni”. Powód naszej wizyty tutaj to jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Dzisiaj mamy do czynienia - w pewnym sensie - z przypomnieniem wizyty, która miała miejsce w Tworkowie, gdy przygotowywaliśmy się do nadania szkole imienia - mówi Andrzej Kita, dyrektor Zespołu Szkół.
 
W tworkowskim kościele Apostołów Piotra i Pawła odprawiono Eucharystię w intencji szkoły. Przewodniczył jej ks. Bartłomiej Kuźnik, kapelan abp. seniora Zimonia. W homilii zachęcał młodzież do radykalnych i radosnych postaw chrześcijańskich.Przekonywał, że nie muszą się bać świadczyć o Chrystusie. - Czasami będzie się to odbywało kosztem mniejszej liczby lajków w internecie, a może spadnie na was chłosta śmiechu - mówił kaznodzieja.
 
Przy ołtarzu stanął również ks. Marcin Ditrich, katecheta szkoły, który był inicjatorem jubileuszowej pielgrzymki.Po Mszy św. młodzież wysłuchała wykładu Haliny Dudały, dyrektor Archiwum Archidiecezji Katowickiej, na temat bł. ks. Szramka. Udostępniono również młodzieży do zwiedzania unikatową w skali europejskiej ekspozycję 11 zdobionych trumien i sarkofagów miejscowych możnowładców z rodu Reiswitzów i Wilczków, pochodzących z poł. XVII w.
 
Z Tworkowa młodzież udała się do Raciborza, miasta, w którym bł. ks. Szramek skończył gimnazjum.
 
Ks. Emil Szramek jest śląskim męczennikiem. Został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau. Był m.in. kanclerzem kurii Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku, proboszczem parafii Mariackiej w Katowicach oraz organizatorem budowy katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 męczenników II wojny światowej.