Apostoł miłosierdzia i patron ewangelizacji

jj

publikacja 02.04.2015 13:16

Abp Wiktor Skworc w roku 90-lecia diecezji katowickiej oraz 60-lecia konsekracji katedry Chrystusa Króla prosił o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sług Bożych: ks. Jana Machy i ks. Franciszka Blachnickiego oraz o wpatrywanie się w tych śląskich kandydatów na ołtarze.

Apostoł miłosierdzia i patron ewangelizacji Msza Krzyżma w archikatedrze Joanna Juroszek /Foto Gość

- W księdza Jana, który wyrasta na apostoła miłości miłosiernej i miłosierdzia, i ks. Franciszka, który staje się patronem nowej ewangelizacji - mówił podczas Mszy Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla. 

Metropolita katowicki wyznaczył także kierunek duszpasterskiej pracy w dzisiejszych czasach. - Musimy otwierać się na światło Ducha Świętego, by rozpoznawać, dokąd zmierza dzisiejsze społeczeństwo, cała rodzina ludzka. By odkrywać głębokie potrzeby duchowe, określać konkretne zadania oraz odpowiadające im metody duszpasterskie, by stosownie odpowiedzieć ludzkim oczekiwaniom. Temu m.in. służy II synod naszej archidiecezji.

W 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przypomniał także jego spotkanie z inwalidami pracy 20 czerwca 1983 r. w katowickiej katedrze. Wskazał również na trzy zadania wynikające z duszpasterskiej posługi. Mówił, że kapłani są sługami Kościoła: tajemnicy, komunii oraz misji.

- Jesteśmy sługami Kościoła tajemnicy, ponieważ dokonujemy kościelnych, sakramentalnych znaków wobec obecności Chrystusa zmartwychwstałego. Jesteśmy sługami Kościoła komunii, ponieważ w jedności w wierze z biskupem i w ścisłej więzi z całym prezbiterium tworzymy jedną wspólnotę kościelną, w której współistnieją zgodnie różne powołania, charyzmaty i posługi. Jesteśmy sługami Kościoła misji, ponieważ dzięki niemu wspólnota głosi Ewangelię i daje świadectwo aż po krańce ziemi. Aż po dalekie i bliskie peryferia.

Wcześniej w homilii metropolita przypomniał o Roku Życia Konsekrowanego zaznaczając, że życie według ewangelicznych rad nie jest tylko rarytasem dostępnym dla niewielu, ale zasadą, według której postępować powinni wszyscy ochrzczeni.

Na koniec kazania ponownie zwrócił się do kapłanów: - Warto w kolejny Wielki Czwartek przypomnieć sobie, że ostatecznym źródłem naszej tożsamości jest miłość Ojca. Z posłanym przez Niego Synem, najwyższym kapłanem, Dobrym Pasterzem, jesteśmy sakramentalnie zanurzeni w kapłaństwie służebnym. Dzięki działaniu Ducha Świętego nasza posługa jest kontynuacją działań Chrystusa.

W katedrze Chrystusa Króla razem z abp. Wiktorem Skworcem modlili się biskupi pomocniczy: Adam Wodarczyk oraz Marek Szkudło, abp senior Damian Zimoń oraz kapłani archidiecezji.

Obecni w katedrze szczególnie modlili się za kapłanów przeżywających 50. i 25. rocznicę święceń prezbiteriatu. Pamięcią modlitewną otaczali również zmarłych kapłanów, zwłaszcza tych, którzy odeszli w minionym roku.

Podczas Mszy Krzyżma arcybiskup pobłogosławił olej krzyżma, olej katechumenów oraz olej chorych.

Centralne uroczystości Wielkiego Czwartku z udziałem abp. Wiktora rozpoczną się o 18.00 w archikatedrze.