Czuwa nad miastem

Stanisław Dacy, ap

publikacja 09.09.2014 12:20

Stolica Apostolska, specjalnym dokumentem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zatwierdziła tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Patronki Piekar Śl. Obecnie kopia cudownego obrazu peregrynuje po piekarskich parafiach.

Czuwa nad miastem Peregrynacja obrazu w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze Stanisław Dacy/czarnobialykadr.pl

Ostatni raz obraz opuścił swoje miejsce w głównym ołtarzu bazyliki piekarskiej 31 lat temu, gdy został przewieziony na Muchowiec na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II. Wcześniej w XVII wieku peregrynował do miejscowości dotkniętych zarazą, m.in. Tarnowskich Gór, Pragi i Hradec Kralowe. We wszystkich tych miejscach po wizycie wizerunku Matki Bożej Piekarskiej zaraza ustała.

Tym razem peregrynacja ma przygotować mieszkańców do uroczystości odpustowych 12 września, podczas których Maryja zostanie ustanowiona Duchową Patronką Miasta Piekary Śląskie. W ubiegłym roku 17 października na uroczystej sesji radni podjęli jednogłośnie uchwałę inicjującą procedurę przygotowań do nadania tego tytułu. Pismo z prośbą o ustanowienie Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej patronką miasta przesłał do Stolicy Apostolskiej abp Wiktor Skworc. 12 września w uroczystość odpustową w bazylice Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja metropolita katowicki odprawi Mszę św. w intencji mieszkańców Piekar Śl., podczas której ogłosi duchowy patronat Maryi. - To przypieczętowanie tego, czego my, piekarzanie, od lat doświadczamy i co nosimy głęboko w swych sercach - powiedział prezydent miasta Stanisław Korfanty, który wraz z ks. Władysławem Nieszporkiem, kustoszem piekarskiej bazyliki, był inicjatorem nadania tytułu.

W każdej parafii Piekar Śl. kopia cudownego obrazu przebywa 24 godziny. Z poprzedniej parafii przewożona jest w asyście motocyklistów i służb mundurowych. - Pomysł motocyklowej kolumny podczas przejazdu obrazu między parafiami, który wyszedł od ks. Damiana Gatnara, proboszcza parafii Świętej Rodziny, został z entuzjazmem przyjęty przez motocyklistów i przez dziekana ks. Władysława Nieszporka - mówi Piotr Mioduszewski, mieszkaniec Piekar Śl. - Jest zawsze około 20 osób, 15 motorów, a dołączają do nas kolejni motocykliści.

Po przybyciu przed kościół parafialny obraz kładziony jest na ziemię. W tym geście Matka Boża wita się z ziemią, na którą przybyła i którą uświęca swoją obecnością. Następnie obraz wprowadzany jest do kościoła. Centralnym wydarzeniem jest zawsze Eucharystia i procesja dookoła kościoła.

Z okazji peregrynacji abp Wiktor Skworc przesłał słowo, odczytywane w każdej parafii przez kustosza piekarskiego sanktuarium ks. Nieszporka. Metropolita katowicki zwraca uwagę, że peregrynacja obrazu Matki Bożej "przypomina fragment Ewangelii według św. Łukasza, gdy Maryja odwiedza swoją krewną Elżbietę, wnosząc w jej dom radość, pokój i błogosławieństwo".

Szczegółowy plan peregrynacji dostępny jest TUTAJ.