Nowa stacja pogotowia w Katowicach

PAP

publikacja 08.09.2014 18:01

Stację Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (WPR) otwarto w poniedziałek w Katowicach. Inwestycja warta ponad 1,8 mln zł zapewni większe bezpieczeństwo mieszkańcom gęsto zaludnionych południowych dzielnic miasta.

Nowa stacja pogotowia w Katowicach MAREK PIEKARA /foto gość

W nowoczesnym obiekcie wybudowanym ze środków WPR stacjonują dwa podstawowe zespoły ratownictwa medycznego działające w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Wyjeżdżają z tego miejsca do interwencji w: Piotrowicach, Kostuchnie, Panewnikach, Podlesiu, Ochojcu, Zarzeczu, Ligocie i Brynowie. Blisko stamtąd do tzw. Trasy Murckowskiej, gdzie często dochodzi do poważnych wypadków drogowych.

- Nowa lokalizacja wynika z analizy ilości dojazdów oraz czasu dotarcia do pacjenta. Wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców południowych rejonów Katowic - powiedział podczas uroczystości Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach.

Obiekt powstał na działce, którą w październiku 2011 r. miasto Katowice oddało WPR w użytkowanie wieczyste na 40 lat. Prace rozpoczęto we wrześniu 2013 r., zakończono w czerwcu 2014 r.

- To kolejna nasza inwestycja. W 2011 r. oddaliśmy do użytku nowy obiekt w Gliwicach, a w 2012 r. adaptowaliśmy i zmodernizowaliśmy budynek WPR w Katowicach-Szopienicach. Kolejną stację budujemy w Świętochłowicach - dodał dyrektor WPR.

Południowe dzielnice Katowic to obszar, w którym przybywa mieszkańców. Rozwija się budownictwo mieszkaniowe, powstają firmy oraz budynki użyteczności publicznej.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Obsługuje blisko 3 mln mieszkańców centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

WPR w Katowicach zatrudnia blisko 1600 osób. Dysponuje 72 karetkami funkcjonującymi w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i kilkunastoma spoza tego systemu.