Zasuszona jaszczurka

xpł

publikacja 23.04.2014 16:56

Chcesz zasiąść przy biurku Alfreda Szklarskiego, aby wymyślić kolejną cześć przygód Tomka Wilmowskiego? Nic prostszego - od teraz można to zrobić w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Zasuszona jaszczurka W Katowicach otwarto gabinet Alfreda Szklarskiego ks. Paweł Łazarski /GN

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich w Katowicach otwarto gabinet Alfreda Szklarskiego. Dzięki jego rodzinie znalazły się w nim pamiątki po pisarzu i wyposażenie z jego gabinetu w katowickim mieszkaniu. Są wśród nich m.in. wysuszona jaszczurka, spreparowany skorpion, biurko, dywany i kolekcja fajek pisarza.

- Myśleliśmy o tym od wielu lat. Trzy miesiące temu zgłosiła się do nas córka Alfreda Szklarskiego z pytaniem, czy nie chcielibyśmy przejąć gabinetu ojca - wyjaśnia dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki. Pamiątki po pisarzu chciało przejąć wiele instytucji, m.in. Muzeum Śląskie. Miesiąc temu Bożena Szklarska-Nowak i Andrzej Szklarski przekazali bibliotece pełne wyposażenie gabinetu.

Wśród eksponatów przekazanych przez dzieci pisarza znalazł się też księgozbiór różnych wydań przygód Tomka Wilmowskiego, w tym w języku Braille’a (dla niewidomych), oraz książki podróżnicze, etnologiczne, etnograficzne pisane w różnych językach, dokumenty i korespondencja autora. W odtworzonych gabinecie znalazła się też maszyna do pisania, globus, maski afrykańskie i inne pamiątki, które przysłali pisarzowi z podróży po świecie wierni czytelnicy.

Twórca książek o przygodach Tomka Wilmowskiego nie lubił podróżować. Fascynujące opowieści o przygodach Tomka na różnych kontynentach powstawały w katowickim gabinecie pisarza. Mimo to, dzięki takim książkom jak „Tomek na Czarnym Lądzie”, czy „Tomek u źródeł Amazonki” całe pokolenia mogły podróżować po świecie.

Podróże Tomka to nie tylko ekscytujące przygody, ale również okazja do poznawania geografii, przyrody i kultury z różnych kontynentów. Sam autor przygód Tomka, dzięki znajomości niemieckiego, francuskiego i angielskiego, czerpał wiedzę z zachodnich publikacji. Oprócz tego był doskonałym znawcą etnografii, geografii i historii.

W bibliotece będzie nie tylko stała wystawa, ale także gabinet historyczny, w którym będzie można badać nie publikowane rękopisy Szklarskiego. W Bibliotece Śląskiej to trzeci gabinet związany z konkretną osobą. Pierwszy poświęcono Wojciechowi Korfantemu, a drugi Konstantemu Wolnemu.

Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Do Polski przyjechał w 1926 roku i najpierw zamieszkał we Włocławku, a potem w Warszawie. Podczas II wojny światowej brał udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie przyjechał do Katowic. Podczas stalinowskich prześladowań został skazany na 8 lat więzienia, z którego wyszedł po odbyciu połowy kary. Zmarł w Katowicach w 1992 roku. Największą sławę przyniósł mu cykl dziewięciu opowiadań o przygodach Tomka Wilmowskiego. Razem z żoną Krystyna Szklarską napisał też trylogię „Złoto Gór Czarnych” o historii Indian z plemienia Santee Dakotów.

Otwarciu gabinetu Szklarskiego towarzyszyło rozwiązanie Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego „Explore the Wor(l)d”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Ich zadaniem było poznanie Australii, a pomocą służył pierwszy tom przygód Tomka Wilmowskiego „Tomek w krainie kangurów”.

Konkurs zorganizowali: Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka oraz Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących (AZSO) w Chorzowie. Celem było spopularyzowanie wiedzy matematyczno-przyrodniczej wśród uczniów oraz umiejętności jej zastosowania w języku angielskim, a także promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Nagrody wręczał dyrektor AZSO w Chorzowie Przemysław Fabjański, który wyjawił uczestnikom konkursu, że sam kiedyś zachwycił się przygodami Tomka i postanowił sprawdzić, czy przedstawione przez Alfreda Szklarskiego historie zgodne są z rzeczywistością. - Wszytko co napisał pan Szklarski jest żywe i realne i nie jest wyssane z palca - powiedział dyrektor „Słowaka”, który wielokrotnie przemierzał Indie i Himalaje także śladami przygód Tomka Wilmowskiego.

Dwie pierwsze nagrody w konkursie „Explore the Wor(l)d” otrzymali: Piotr Górka i Michał Strzałkowski. Laureaci konkursu mogą rozpocząć naukę w następnym roku szkolnym 2014/2015 (bez konieczności spełnienia kolejnych warunków rekrutacji) w Gimnazjum Dwujęzycznym w AZSO w Chorzowie. Po wręczeniu nagród wszyscy zostali oprowadzeni po gabinecie Alfreda Szklarskiego przez jego córkę Bożenę.