Zmarła najstarsza mieszkanka Mysłowic

Danuta Sowa

publikacja 11.04.2014 11:14

9 kwietnia, w wieku prawie 103 lat, zmarła najstarsza mysłowiczanka - śp. Jadwiga Gawrońska. Pani Jadwiga urodziła się w Mysłowicach i całe swoje życie związała z tym miastem.

Zmarła najstarsza mieszkanka Mysłowic Śp. Jadwiga Gawrońska w dniu swoich 102. urodzin Danuta Sowa /GN

Śp. pani Jadwiga urodziła się 18 września 1911 roku. Była osobą obdarzoną wyjątkową pogodą ducha i poczuciem humoru. Do ostatnich dni zachowała sprawność umysłu oraz bardzo dobrą pamięć. Cały czas na bieżąco śledziła wydarzenia związane z miastem, regionem, krajem oraz światem. Informacje czerpała głównie z gazet oraz telewizji. Cieszyła się z odwiedzin władz miasta, we wrześniu ubiegłego roku, z okazji 102. rocznicy jej urodzin.

Przyszła na świat przy ulicy Strażackiej, po szkole podstawowej dalszą naukę pobierała w Żeńskim Gimnazjum. W 1931 roku wyszła za mąż. Z mężem Witoldem wychowali syna Andrzeja i doczekali się wnuka. Do 1987 roku pracowała w oświacie jako intendentka – w mysłowickich szkołach: nr 1, 5, 7 i 8. Dużo udzielała się społecznie w PSS "Społem", była żołnierzem AK, podporucznikiem rezerwy, należała do organizacji ZBOWiD, działała w Światowym Związku Żołnierzy AK.

W czasie wojny, wraz z mężem, ukrywała się na Kielecczyźnie. Do Mysłowic wrócili w 1945 roku. Mąż ukończył Seminarium Nauczycielskie i został kierownikiem w SP 7 na Słupnej, uczył też w brzęczkowickiej szkole. Jako jeden z pierwszych, tuż po zakończeniu działań wojennych, podjął się trudu przywrócenia polskiego szkolnictwa w Mysłowicach.

Śp. Jadwiga Gawrońska mocno interesowała się historią miasta, lubiła o niej czytać, opowiadać. Wiele wydarzeń zawartych w opracowaniach historycznych znała z własnego życia, począwszy od I wojny światowej; z tego okresu utkwiło jej w pamięci zdarzenie z dwupłatowcami przelatującymi nad Mysłowicami ze Wschodu. Opowiadała o powstaniach śląskich, o rozstrzeliwaniu powstańców tuż obok Rynku, o plebiscycie, przyłączeniu Mysłowic do Polski, okresie międzywojennym, II wojnie światowej, ucieczce ze swojego rodzinnego miasta i ponownym powrocie do Mysłowic.

W marcu tego roku, podczas otwartego spotkania Stowarzyszenia Mysłowickiego Detektywa Historycznego, pani Jadwiga doczekała się premiery filmu dokumentalnego „Moje życie", którego była główną bohaterką. Już wkrótce film ten będzie można zobaczyć na antenie miejskiej telewizji itvm.pl.