Sensacyjne odkrycie w Katowicach

ap /ASI

publikacja 01.04.2014 09:16

Podczas remontu Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, mieszczącej się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 17, dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego.

Sensacyjne odkrycie w Katowicach Podczas remontu Biblioteki Wydziału Teologicznego UŚ odnaleziono katakumby Henryk Przondziono /GN

Studenci Wydziału Teologicznego UŚ, którzy narzekają na przedłużający się remont biblioteki wydziałowej, muszą jeszcze uzbroić się cierpliwość. Zamiast prac renowacyjnych, trwają badania archeologiczne. W przyziemiu budynku ujawniono nieznane dotąd przestrzenie, zawierające cenne malowidła ścienne oraz pozostałości cmentarzyska z pierwszych wieków naszej ery. - W związku z sensacyjnym odkryciem musieliśmy poprosić o pomoc ekipę archeologów, którzy dokonali oceny, zabezpieczyli znalezisko, a obecnie sprawują nadzór nad dalszymi pracami - wyjaśnia ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Uczeni sugerują, że może chodzić o pozostałości paleochrześcijańskie z V wieku. Śląskich archeologów wspomagają specjaliści z Polskiej Akademii Nauk, archeolodzy z Warszawy. Prawdopodobnie do ekipy dołączą naukowcy z Torunia, którzy przeprowadzą dokładne badanie archeologiczne przy użyciu georadaru. - Metoda badania węglem aktywnym wymaga czasu, by ustalić dokładną datę znaleziska - twierdzi prof. Honoriusz Kostka, archeolog.

Sensacyjne odkrycie w Katowicach   Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. W podziemiach budynku odnaleziono cmentarz z pierwszych wieków naszej ery Aleksandra Pietryga /GN Naukowiec podkreśla, że odkrycie jest rzeczywiście sensacyjne. Okazuje się, że wśród prymitywnych ludów zamieszkujących te tereny, społeczności niemających nic wspólnego z chrześcijaństwem, znalazła się enklawa kultywująca chrześcijańskie zasady grzebania zmarłych. - Mogło to być jedno z plemion germańskich, pruskich czy celtyckich, które przejęło niektóre tylko elementy kultury wczesnochrześcijańskiej - sądzi archeolog.

ks. Leszek Makówka, konserwator archidiecezjalny, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej, skłania się ku teorii kultury celtyckiej, która pozostawiła swój ślad na Górnym Śląsku. - Każdy grobowiec jest religijny, ale czy to była religia chrześcijańska, dajmy - póki co - w tej kwestii znak zapytania, bo być może to są tylko nasze życzenia - proponuje.

W pozostałościach katakumb odnaleziono liczne świadectwa materialne. - Złoto, narzędzia walki, naczynia codziennego użytku - wymienia konserwator archidiecezjalny, dodając, że w podziemiach zostało jeszcze wiele do odkrycia.

Trwają szeroko zakrojone prace badawcze. Nieoceniona wartość znaleziska, utrzymywanego przez ostatnie lata w głębokiej tajemnicy, skłoniła już pierwszych inwestorów do budowy monumentalnych schodów, które poprowadzą do ultranowoczesnych, podziemnych ścieżek muzealno-edukacyjnych. Tę część przyszłej struktury wystawienniczej, przylegającą do budynku seminarium, można już podziwiać od strony ul. Jordana. Jak udało się nam ustalić, wykonawcą tego ambitnego projektu budowlanego jest firma Langsam Bau GmbH & Co.

Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, uważa, że tego formatu znalezisko jest szansą dla Katowic i przyniesie miastu pozytywny rozgłos na całym świecie. - Wokół takiego odkrycia archeologicznego można zbudować całą infrastrukturę, nie tylko muzeum - stwierdził. - Myślę, że trafiliśmy na żyłę złota.

Archidiecezja katowicka będzie informowała na bieżąco o postępach prac archeologicznych, z którymi wiąże się nadzieje na dokładniejsze określenie czasu przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach dzisiejszego województwa śląskiego. Gdyby wstępne datowanie znalezisk zostało naukowo potwierdzone, przygotowany zostanie wniosek o umieszczenie obiektu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobnego odkrycia dokonano w ostatnich miesiącach na terenach rozlewiska Przemszy, choć - jak poinformował pochodzący z Będzina prof. dr hab. Honoriusz Kostka, zaangażowany w badania katowickiego stanowiska archeologicznego - chodzi o znalezisko znacznie późniejsze, nieokreślonego dotąd pochodzenia i o nieporównywalnie mniejszej wartości historycznej.

Posłuchaj wypowiedzi:

Ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach:

Ks. Leszek Makówka, konserwator archidiecezjalny, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej:

Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach:

Prof. dr hab. Honoriusz Kostka, archeolog:

KONIECZNIE przeczytaj: też: Archeologiczny skarb w Katowicach?