Świątynia zbudowana z chorych

jj

publikacja 11.02.2014 21:23

Ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, podkreślił, że cierpienie chorych, ofiarowanie bólu, pragnienie realnego spotkania na Mszy w kościele tworzą świątynię duchową. - To świątynia zbudowana z żywych ludzi, a konkretnie z osób chorych, które tworzą duchową więź - wyjaśniał.

Świątynia zbudowana z chorych Po Mszy św. chorzy uczestniczyli w nabożeństwie lurdzkim, połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem Joanna Juroszek /GN

W Światowy Dzień Chorego na wspólnej Eucharystii w parafii Przemieniania Pańskiego w Katowicach spotkali się członkowie wspólnoty Apostolstwo Chorych. We Mszy św. szczególnie modlili się w intencji zmarłego przed 5 laty ks. Czesława Podleskiego, wieloletniego duszpasterza Apostolstwa Chorych.

Podczas homilii ks. Wojciech Bartoszek dziękował chorym, osobom starszym oraz niepełnosprawnym za ofiarę cierpienia oraz za świadectwo trwania przy Chrystusie. Wspomniał także o codziennej pracy pielęgniarek, lekarzy, wolontariuszy oraz bliskich osób chorych. Dziękując za ich służbę, przypomniał słowa papieża Franciszka z orędzia na XXII Światowy Dzień Chorego: „Kiedy z czułością zbliżamy się do tych, którzy potrzebują opieki, wnosimy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata. Kiedy wielkoduszne oddanie innym staje się stylem naszego działania, robimy miejsce dla Serca Chrystusa i zostajemy przez nie ogrzani, a tym samym przyczyniamy się do nadejścia królestwa Bożego” – pisze papież.

Mówiąc o tych, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przyjechać do kościoła, ks. Bartoszek przypomniał znaczenie duchowej więzi. Wyjaśniał, że często od chorych słyszy wyznanie, że całe życie chodzili do kościoła. W wyniku choroby, mimo gorącego pragnienia uczestnictwa we Mszy św., w niedzielę pozostają w domu. – Słowa te wyrażają smutek, ale równocześnie są świadectwem głębokiej wiary, że Bóg mieszka w widzialnym znaku – w świątyni – mówił. Kapłan podkreślił jednocześnie, że cierpienie, ofiarowanie bólu, pragnienie realnego spotkania na Mszy w kościele tworzą świątynię duchową. – To świątynia zbudowana z żywych ludzi, a konkretnie z osób chorych, które tworzą duchową więź – wyjaśniał.

Modlitwy chorych, często niewidoczne dla ludzkiego oka, ks. Wojciech przyrównał do słów Jezusa z poniedziałkowej Ewangelii, który krytykował złą postawę faryzeuszy i uczonych w Piśmie. – „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie” (Mk 7,6b). Bóg patrzy znacznie głębiej. Często także osoby starsze, chore, niepełnosprawne potrafią spojrzeć głębiej – wyjaśniał.

Po homilii można było przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych, a po Mszy uczestniczyć w uwielbieniu Pana Jezusa animowanym przez zespół wokalny z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej. W tym czasie kapłan udzielał chorym indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Spotkania Apostolstwa Chorych w kościele oo. dominikanów odbywają się co miesiąc. Składa się na nie Msza św. oraz nabożeństwo lurdzkie. Światowy Dzień Chorego co roku obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w wielu parafiach organizowane są Msze św. w intencji chorych oraz nabożeństwa lurdzkie z modlitwą o uzdrowienie.

Zobacz także: